The Permeability of asphaltic concrete mixtures under pressure and the effect of filler/ Bitumon ratio on permeability
Basınç altında asfalt betonu karışımların su geçirgenliği ve şiller/bitüm oranının bu özelliğe etkisi
- Tez No: 56539
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz ASFALT BETONU KARIŞIMLARIN BASINÇ ALTINDA SU GEÇİRGENLİ?İ VE FİLLER/BİTÜM ORANIN BU ÖZELLİ?E ETKİSİ Okuyucu, Hakan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüştü Yüce Şubat 1996, 109 sayfa Bu tezde, hidrolik yapılarda kullanılan asfalt betonunun geçirgenliği incelenmiştir. İlk olarak, bütün dünyada kullanılan hidrolik asfalt betonları için tasarım prensipleri, şartnameler ve gereksinimler araştırılmıştır. Bununla birlikte, asfalt karışımların geçirgenliğini etkiliyen faktörler de incelenmiştir. Bu faktörler agrega gradasyonu, bitüm oranı ve sıkıştırma miktarıdır. Bulunan şartnameler ve prensipler kullanılarak çeşitli laboratuvar numuneleri hazırlanmıştır. Birçok geçirgenlik testi yapılmış, filler/bitüm oranı, bitüm yüzdesi, filler yüzdesi ve sıkıştırma oranının etkileri bulunmuş ve sonuçlar grafikler üzerinde gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hidrolik asfalt betonu, Asfalt kaplamalar, Geçirgenlik, Filler/Bitüm Oranı iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PERMEABILITY OF ASPHALTIC CONCRETE MIXTURES UNDER PRESSURE AND THE EFFECT OF FILLER/BITUMEN RATIO ON PERMEABILITY Okuyucu, Hakan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüştü Yüce February 1996, 109 pages In this study, the permeability of asphaltic concrete used in hydraulic structures is examined. First of all, the design principles, specifications and requirements for hydraulic asphaltic concrete used through out the world are investigated. As well as that, the factors effecting the permeability of asphaltic mixtures are obtained. These factors are aggregate gradation, bitumen content and degree of compaction. By using the specifications and principles, various laboratory specimens are prepared. Many permeability tests are performed, the effects of filler/bitumen ratio, bitumen content, filler content and degree of compaction are obtained and the results are given on several graphs. Keywords : Hydraulic Asphaltic Concrete, Asphalt Revetments, Permeability, Filler/Bitumen Ratio m