Second law optimization of air-cooled flat-plate solar collectors
Hava soğutmalı düz güneş kollektörlerinin ikinci yasa optimizasyonu
  1. Tez No: 56540
  2. Yazar: HAKAN YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Öz HAVA SO?UTMALI DUZ GÜNEŞ KOLLEKTORLERININ İKİNCİ YASA OPTİMİZASYONU Yorgancıoğlu, Hakan Master., Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hafit Yüncü Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Faruk Arınç Eylül 1996, 79 sayfa Bu tez hava soğutmalı düz güneş kollektörlerinin, değişmeyen geometri gibi belli bir sınırlayıcı özellik ile termodinamik optimizasyonu üzerinedir. Kollektör boyunca basınç düşümü de gözönüne alınarak optimizasyon için etkili bir method olan egzerji analizi yapılmıştır. Sistemin optimizasyonu için tersinmezlik uygun bir büyüklük olarak tanımlanmıştır. Optimum boyutsuz giriş sıcaklığı, güneş radyasyonu ile değişen stagnasyon (maksimum) sıcaklıkları, kollektörün boyutsuz parametreleri ve boyutsuz kütle debi değerleri için bulunmuştur. Optimum boyutsuz kütle debi değerleri de yine güneş radyasyonu ile değişen stagnasyon sıcaklıkları, kollektörün boyutsuz parametreleri ve boyutsuz giriş sıcaklıktan cinsinden elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Güneş Hava Isıtıcısı; İkinci Yasa Optimizasyonu; Egzerji Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SECOND LAW OPTIMIZATION OF AIR-COOLED FLAT-PLATE SOLAR COLLECTORS Yorgancıoğlu, Hakan M. Sc, Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Hafit Yüncü Co-Supervisor : Prof. Dr. Faruk Arınç September 1996, 79 pages This thesis is on the thermodynamic optimization of the air-cooled flat- plate solar collector with a certain constraint such as fixed geometry. The exergy analysis which is a powerful method for thermodynamic optimization has been used by taking the pressure drop through the collector into consideration. The irreversibility has been chosen as the suitable quantity for optimizing the system. Optimum dimensionless inlet temperatures have been found for various dimensionless stagnation temperatures which change with solar insolation, dimensionless geometric parameters of the collector and dimensionless mass flow rates. Also, optimum dimensionless mass flow rates have been found for various dimensionless stagnation temperatures, dimensionless geometric parameters of the collector and dimensionless inlet temperatures. Keywords : Solar Air Heaters; Second Law Optimization; Exergy Analysis 111