İranlı tüketicilerin gözünden Türk markaları: Menşei ülke (Country of Origin) etkisi
Turkish brands from Iranian consumers' point of view: The effect of Country of Origin
- Tez No: 565436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜSTÜNDAĞLI ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı İranlı tüketicilerinin Türk menşeli ürünlerine karşı tutumunu ve onun sonucunda bu ürünleri satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya farklı yaş, gelir ve eğitim grubundan İranlı tüketiciler katılmıştır. İranlıların Türk mallarına yönelik görüşünü tespit etmek için bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre İranlı tüketicilerin Türk markasına karşı olumlu tutumları vardır; hatta bu doğrultuda satıcıların sırf satış yapabilmek için bir ürünün Türk markası olmasa bile Türk markası diye satmaya çalıştığı görülmüştür; dolayısıyla İranda Türk markanın önemli bir algısı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The.aim.of.this.study is to examine the attitudes of Iranian consumers towards Turkish products and their effects on the intention to buy these.products. In.order.to.measure.the.image.of a Turkish brand, the study will.be.conducted.on.a.sample selected from Iran belonging to different age, income and educational groups. A questionnaire will.be.used.to.determine.the Iranian view of Turkish goods. in fact, it is seen that retailers try to sell.a.product.as a Turkish brand even if it is not one; therefore, it is thought that Turkish brands in Iran have an important perception.