Üstel büyüme ve lojistik büyüme modellerinin işletme ve iktisattaki bazı uygulamaları
On some applications of exponential growth and logistics growth models in business and economics
  1. Tez No: 565445
  2. Yazar: FİRDEVS TUBA MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geleceğe yönelik öngörü ve analizlerde matematiğin kullanılması, ölçülebilir olması nedeniyle uzun süredir çalışma konusu olmuştur. Bu çalışmada, Ramos ve Kwasnicki tarafından nüfus artışı, alım gücü ve işsizlik oranlarının tahmini için kullanılan lojistik model ve sınırsız büyüme modeli olan üstel büyüme modeli ile 2025 yılında Türkiye nüfusunun ulaşacağı tahmini büyüklük, kişi başına düşen milli gelirin seviyesi ve ulusal yatırım pozisyonu hesaplama çalışması yapılacaktır. Ayrıca, Türkiye'de cep telefonu abone sayılarının değişimi ile konut satışlarının değişimi incelenecek ve abone sayısı ve konut satış sayısı için model kurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of mathematics in the predictions and analyzes for the future has long been the subject of study as it is measurable. In this study, by using the logistic model which is used to estimate population growth, purchasing power and unemployment rates by Ramos and Kwasnicki and the exponential growth model which describes unlimited growth, the calculations of the estimated size to reach the population of Turkey, the national investment position and the level of the national income per person for 2025 will be conducted with the models. Furthermore, the changes in housing sales and in the number of mobile phone subscribers in Turkey will be examined and the models will be established for the number of housing sales and mobile phone subscribers.