Erzurum ili tatlısularında yayılış gösteren mollusk türlerinin belirlenmesi
Determination of the Mollusc Species Spreading in Erzurum Freshwaters
  1. Tez No: 565446
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Erzurum şehir merkezi ve ilçelerini (Pazaryolu, İspir, Tortum, Oltu, Olur, Şenkaya, Narman, Aşkale, Pasinler, Köprüköy, Horasan, Çat, Tekman, Karayazı, Hınıs, Karaçoban) kapsayan lokalitelerde Mollusk türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları Temmuz 20 – Temmuz 30 2018 tarihleri arasında 66 lokalitede gerçekleştirilmiştir. Gidilen istasyonların 29 tanesinde örneğe rastlanırken 37 tanesinde herhangi bir örnek tespit edilememiştir. Teşhisleri yapılan türlerin taksonomik özellikleri ve yaşadıkları habitatların durumuda tartışılmıştır. Çalışma sonunda Gastropoda sınıfı Prosobranchia alt sınıfından, 2 familyaya ait 3 tür (Valvata macrostoma, Valvata sp., Viviparus costae), Heterobranchia altsınıfından 4 familyaya ait 8 tür (Galba truncatula, Radix auricularia, Radix labiata, Planorbis planorbis, Planorbis intermixtus, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans), Bivalvia sınıfı Heteroconchia altsınıfından 3 familyaya ait 4 tür (Dreissena polymorpha, Pisidium sp., Unio crassus, Unio bruguierianus) olmakla birlikte toplam 15 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Viviparus costae dışındaki tüm türler Erzurum malakofaunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the Mollusc species in Erzurum city center and districts (Pazaryolu, İspir, Tortum, Oltu, Olur, Şenkaya, Narman, Aşkale, Pasinler, Köprüköy, Horasan, Çat, Tekman, Karayazı, Hınıs, Karaçoban). Field surveys were carried out in 66 localities between July 20 - July 30 2018. While 29 of the stations visited were found, no samples were detected in 37 of them. The taxonomic characteristics of the identified species and their habitat situations are also discussed. At the end of the study, a total of 15 species were identified that are 3 species belonging to 2 families (Valvata macrostoma, Valvata sp., Viviparus costae) from the Prosobranchia subclassis of Gastropoda class, 8 species belonging to 4 families (Galba truncatula, Radix auricularia, Radix labiata, Planorbis planorbis, Planorbis intermixtus, Gyraulus albus, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans) from Heterobranchia subclassis, 4 species belonging to 3 families (Dreissena polymorpha, Pisidium sp., Unio crassus, Unio bruguierianus) from the Bivalvia class Heteroconchia subclass. All species, except Viviparus costae, are new records for Erzurum malacofauna.