Tam ve meromorfik fonksiyonların büyümeleri
Growth of entire and meromorphic functions
- Tez No: 565488
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ OĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nevanlinna Teorisi, karmaşık düzlemde tam ve meromorfik fonksiyonların büyümelerini, değer dağılımlarını ve davranışlarını incelemek için kullanılan bir araçtır. Bu çalışmada, çalışmada kullanılacak olan temel tanımlar, gösterimler ve teoremler verilmiş, daha sonra Nevanlinna Teorisi tanımlanmış ve bu teoriye ait bazı özelliklerin ispatları verilmiştir. Daha sonra ise tam ve meromorfik fonksiyonların tanımı ve bunların basamak ve tipleri ile ilgili özellikler, teoremler ve bunların ispatları üzerinde durulup uygun örnekler verilmiştir. Nevanlinna Teorisi genellikle literatürde Dağılım Teorisi olarak bilinen meromorfik fonksiyonların değer dağılımlarıyla ilgilidir. Bu teoride özellikle Cebirin Temel Teoremi , Picard Teoremi ve Weierstrass-Casorati Teoremi önemli yer tutar. Nevanlinna Teorisi, Küçük Picard Teoremi'nin bir genelleştirilmesidir. Bu çalışmada amacımız, bu teoriden yararlanarak, tam ve meromorfik fonksiyonların değer dağılımlarını, büyümelerini ve diğer önemli özelliklerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Nevanlinna Theory is a tool to investigate growth, value distributions and behaviors of entire and meromorphic functions on the complex plane. In this study,basic notions, definitions, and theorems that are used in the study are given and then Nevanlinna theory is explained and some of its properties are proven. Lastly,order snd type of entire and meromorphic functıons are studıed, related thereoms are gıven and some examples are presented. In literature, Nevanlinna theory is studied ın relation to the value distributions of meromorphic functions also known as distribution theory. In Nevanlinna theory, Fundamental theory of algebra, Pecard Theorem and Weierstrass-Casorati theorem has great importance. Nevanlınna theory is a generalization of Little Picard Theorem. In this study, our goal is to present value distributions of meromorphic functions, their growth and its other properties using Nevanlinna theory.