Nevanlınna teoresi ve uygulamaları
Nevanlinna theory and its applications
  1. Tez No: 477707
  2. Yazar: AYŞEGÜL BECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin diğer bölümlerine temel oluşturacak tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölüm tümüyle Nevanlinna teorisine bir giriştir. Pozitif logaritma tanımı verilip bununla ilgili eşitsizlikler gösterilmiştir. Meromorf fonksiyonların sıfır ve kutup yerleriyle ilgili gösterimler verilmiş ve bu gösterimlerden yararlanılarak meromorf fonksiyonun karakteristiği tanımlanmıştır. Nevanlinna teoremi için temel oluşturan birinci ve ikinci esas teoremler ispatlanıp, f(z)=O(1) gösteriminin anlamı verilmiştir. Tam ve meromorf fonksiyonların mertebe ve tip tanımları belirtilip sınıflandırmaları yapılmış olup, son olarak Nevanlinna'nın ikinci temel teoremi gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak, sonlu logaritmik mertebe ile artan fonksiyonlar için karakteristik bir integral geliştirildi. Bu aşamada, bir f meromorfik fonksiyonu ve bu fonksiyonun karakteristik ifadesi olan T(r,f) nin logaritmik mertebeyle ilgili bazı özellikleri verildi. Yaklaşık logaritmik mertebe ve yakınsaklık logaritmik üst tanımları belirtilmiş olup, devamında sonlu çift-logaritmik mertebeyle ilgili tanımlar ve teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapters. In first chapter, we give definitions and theorems which compose a basic for next chapters. In second chapter, the second part is introduction an introduction to the Nevanlinna theory. A positive logarithm definition is given and the inequalities associated with it are proved. Notations of the zero and pole points of the meromorphic functions are given, and the characteristics of the meromorphic functions are described by using these notations. The first and second principal theorems that form the basis for the Nevanlinna Theorem have been proved and the meaning of f(z)=O(1) has been given. The order and type definitions of entire and meromorph functions are indicated and classified. Finally, Nevanlinna's second basic theorem is proved. In the third chapter, a characteristic integral is developed for the functions increasing with the finite logarithmic order. Subsequently, some properties of f a meromorphic function and the characteristic expression T(r,f) of the function are given, and the approximate logarithmic order and convergence logarithmic exponent definitions are denoted. In the continuation of this section, we are interested in the finite double-logarithmic order.