Ramazan orucu ve iskemik ön koşullandırma kombinasyonunun vücut kompozisyonu, üriner yoğunluk ve atletik performans üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of ramadan fasting and ischaemic preconditioning combination on body composition, urinary density and athletic performance
  1. Tez No: 960727
  2. Yazar: RABİA UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TETİK DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, Ramazan orucu ve iskemik ön koşullandırma kombinasyonunun vücut kompozisyonu, üriner yoğunluk ve atletik performans üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nicel araştırma türlerinden tam deneysel araştırma tasarımında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, lisede öğrenim gören, yaş ortalaması 17,53±,507 olan 30 erkek öğrenci dahil edilmiştir. Örneklem, oruç-antrenman-iskemik ön koşullandırma (n=5), oruç-antrenman (n=5), oruç (n=5), kontrol (n=5), antrenman-iskemi (n=5) ve antrenman (n=5) olmak üzere kümeleme 6 gruba ayrılmıştır. Ramazan orucu, anaerobik güç antrenmanı, kan akışı kısıtlama tabanlı iskemik ön koşullandırma prosedürleri izlenerek, tüm gruplarda; ön-son test aracılığıyla vücut profili, üriner yoğunluk, aerobik güç çıktıları belirlenmiştir. Sonuç olarak, incelenen örneklem grubu genelinde vücut yağ oranı, mezomorfik ve endomorfik yapı, vücut su oranı, aerobik güç testinde kat edilen toplam mesafe gibi parametrelerde azalmaya/düşüşe yol açarken, VO2max'ta etkisiz kalmış, ektomorfik yapıda ise artışa/yükselmeye neden olmuştur. Aerobik güç testinde koşulan toplam mesafede oruç-antrenman grubunun diğer gruplarla arasında anlamlı fark olduğu, VO2max'ta oruç-antrenman-iskemik ön koşullandırma grubunun diğer gruplarla arasında anlamlı fark olduğu, VO2max'ta son test ölçümlerinde ise antrenman-iskemik ön koşullandırma grubunun diğer gruplarla arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, Ramazan orucu ile iskemik ön koşullandırma kombinasyonunun hem pozitif hem de negatif etkilerinin olabileceği, bu etkilerin ise yapılan antrenman ve bireysel fizyolojik farklılıklara bağlı olarak değişiklik gösterebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the combination of Ramadan fasting and ischemic preconditioning on body composition, urinary density and athletic performance. The research was conducted in a fully experimental research design, which is one of the quantitative research types. The study included 30 male students studying in high school with an average age of 17.53±.507. The sample was divided into 6 clustering groups as fasting-training-ischemic preconditioning (n=5), fasting-training (n=5), fasting (n=5), control (n=5), training-ischemia (n=5) and training (n=5). Ramadan fasting, anaerobic power training, blood flow restriction based ischemic preconditioning procedures were followed and body profile, urinary density, aerobic power outputs were determined in all groups through pre-post test. As a result, it caused a decrease/decrease in parameters such as body fat ratio, mesomorphic and endomorphic structure, body water ratio, total distance covered in aerobic power test in the examined sample group, while it remained ineffective in VO2max and caused an increase/increase in ectomorphic structure.