Ips sexdentatus (Boern.)'a karşı kullanılan feromon tuzaklarında tip, renk ve asılma yüksekliğinin yakalama oranları üzerine etkisi
Effect of type, color and hanging height of ips sexdentatus pheromone traps on capture rates
  1. Tez No: 565491
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma kapsamında feromon tuzağı tiplerinin, renklerinin ve asılma yüksekliklerinin kabuk böceği Ips sexdentatus (Boerner, 1776) (12 dişli çam kabuk böceği) ve yırtıcısı Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758)'un yakalanma oranları üzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Bu faktörlerin söz konusu böceklerin yakalanma oranları üzerine etkisini tespit edebilmek amacıyla 2017 yılı haziran ve ağustos ayları arasında önceden böcek zararı olduğu bilinen Kastamonu-Daday Yayla Orman İşletme Şefliği Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ormanlarında araştırmalar yapılmıştır. Bakı, rakım, meşcere tipi, açısından birbirine yakın olan bu sahaya 30 m mesafe ile tuzaklar asılarak 7-10 günlük periyotlar halinde kontrol edilmiş ve yakalamış olduğu I. sexdentatus ve T. formicarius sayıları kayıt altına alınmıştır. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlar: 1) Radyatör tipi tuzağın I. sexdentatus ve T. formicarius böceklerini diğer tuzaklara göre anlamlı olarak daha fazla yakaladığı, 2) I. sexdentatus için en yüksek miktarda yakalayandan en düşük miktarda yakalayana doğru sıraladığımızda Radyatör tipi > 8 hunili > 6 hunili > 3 hunili şeklinde sıralandığı, T. formicarius için en yüksek miktarda yakalayandan en düşük miktarda yakalayana doğru sıraladığımızda Radyatör tipi >3 hunili > 8 hunili > 6 hunili şeklinde sıralandığı, 3) Koyu renk tuzakların (özellikle siyah) açık renk tuzaklara göre daha fazla I. sexdentatus yakaladığı, 4) 1,5m-2m yüksekliğinde asılan tuzakların daha fazla I. sexdentatus ve T. formicarius yakaladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of types, colors, and hanging heights of pheromone traps on the capturing of Ips sexdentatus (Boerner, 1776) (six-toothed bark beetle) and its predator Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) were evaluated. In order to determine the effect of these factors on capture rate, the research was conducted in the Scotch pine (Pinus sylvestris L.) forests of Kastamonu-Daday Yayla Forestry Directorate in June and August, 2017. The study area was previously known to be under attack of the pest. Each study sites where the pheromone traps were placed had similar characteristics in terms of aspect, altitude and stand type. Traps were placed at 30 m intervals and checked for 7-10 day period. I. sexdentatus and T. formicarius captured were counted and recorded. The following results were obtained in the study: 1) Captures of I. sexdentatus and T. formicarius in Radiator-type traps were significantly higher than other trap types. 2) Capture rates of I. sexdentatus from the highest to the lowest were radiator type, 8 funnel, 6 funnel, 3 funnel traps, and for T. formicarius, radiator type, 3 funnel, 8 funnel, 6 funnel traps, respectively. 3) Dark-colored traps (especially black ones) captured more I. sexdentatus and T. formicarius than light-colored ones, 4) Traps hanging at 1.5m-2m height captured more I. sexdentatus than the other heights.