Farklı kesici uç konumlama açısına sahip tarama freze takımı tasarımı ve tırlama titreşimlerinin deneysel incelenmesi
Unequal cutting teeth pitch posi̇ti̇oned face mill tool design and experimental investigation of chatter vibration
  1. Tez No: 565490
  2. Yazar: HASAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada değişken ağız acısına sahip freze takımlarını kullanarak titreşim dolayısıyla yüzey pürüzlülüğünü azaltmak amaçlanmıştır. Matematiksel bir modelleme kullanarak 2 farklı değişken açıya sahip freze takımı standart bir takım ile kıyaslanmıştır. Matematiksel model ile oluşturulan takımların yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisi deneysel olarak da incelenmiştir. Yapılan tezde mekanik ve kimyasal özellikleri belirlenmiş 6150 imalat çeliği üç farklı kesme hızı (300,350,400 m/dk),2 farklı talaş derinliği (1.5mm,1mm ), üç faklı ilerleme hızı (400-500,600 mm/dev) miktarları sabit tutularak üç faklı kesici ile toplam 54 numune ayrı ayrı işlenmiştir. Elde edilen pürüzlülük değerleri ve titreşim değerleri ölçülmüştür. Kesme hızı-talaş derinliği-ilerleme grafikleri oluşturularak takımların arasındaki farklar gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen değerler doğrultusunda kesici takım tasarımının titreşim ve yüzey pürüzlülüğündeki önemi anlaşılmıştır. Yapılan testler sonucunda değişken açılı freze takımlarının hem titreşim hem de yüzey pürüzlülüğü olarak çok daha iyi bir sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reduce surface roughness due to vibration by using milling tools with variable mouth pain. Using a mathematical modeling, the milling tool with 2 different variable angles was compared to a standard tool. The effect of the mathematical model on the surface roughness was examined experimentally. In the thesis, three different cutting speeds (300,350,400 m / min), three different cutting depths (1,5mm, 1mm), three different cutting speeds (400-500,600 mm / rev), three different cutting speeds 54 samples were processed separately. Obtained roughness values and vibration values were measured. The cutting speed-chip depth-progress graphs were generated and differences between the tools were observed. In the study, the importance of cutting tool design in terms of vibration and surface roughness has been understood. As a result of the tests performed, it has been observed that variable angle milling tools have a much better result both in terms of vibration and surface roughness.