Malatya-Pütürge yöresel konut mimarisinin plan-cephe ve malzeme açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Malatya-Pütürge local housing architecture in terms of plan-facade and material
- Tez No: 565492
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yapılan bu çalışma ile bugüne kadar ulaşabilmiş olan yapıldıkları dönemin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısını yansıtan özgün mimari özelliklere sahip Pütürge Yöresel evleri incelenmiştir. İlçede yer alan yöresel konutlar incelenmiş, plan özellikleri, cephe özellikleri ve malzeme özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan yöredeki konutların tarihi ve kültürel değerini ortaya çıkarmak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ve korunmaları gerektiğine dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun önemi, ele alınış amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde çalışmayı yaparken incelenen kaynakların özetleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışma alanı hakkında genel bilgiler verilmiş ve yerleşim dokusu hakkında analizler yapılmıştır. Dördüncü bölümde seçilen konutların yapı tanıtım çizelgeleri ve yapılan rölöve çalışmaları sunulmuş ve evlerin plan, cephe, malzeme ve teknik özellikleri ayrı ayrı açıklanmıştır. Beşinci bölümde tartışma ve sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, the traditional houses of Pütürge which have original architectural features reflecting the historical, cultural and economic structure of the period they have been made were examined. Traditional houses in the district were examined and plan features, facade features and material properties were revealed. This study was carried out in order to reveal the historical and cultural value of the dwellings in the region that are in danger of extinction, to transfer them to future generations and to draw attention to the need to protect them. This study consists of 5 parts. In the first part, the importance of the subject, the purpose and scope of the discussion are explained. In the second part is about the abstracts of the examined sources. In the third part, general information about the study area is given and analysis of the settlement texture is made. In the fourth part, the building presentation charts and survey works of the selected houses are presented and the plans, facades, materials and technical characteristics of the houses are explained separately. Finally, in the fifth part, there is discussion and conclusions.