Quantum Monte Carlo simulations of ultracold atomic systems
Aşırı soğuk atomik sistemlerin kuvantum Monte Carlo simulasyonları
- Tez No: 565493
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TANATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Burada, aşırı soğuk atom sistemleri hakkındaki çalışmalarımızı sunmaktayız. Oncelikle, iki katmanlı iki kutuplu sistemin Yoğunluk Dalgası Dengesizliği ve kollektif modları ile ilgili yarı analitik işimizi sunuyoruz. Sonra, iki boyutlu (2B) saf olmayan bozonik bir sistemin Kuvantum Monte Carlo simulasyonları ile ilgili işlerimizi sunuyoruz. Yoğunluk Dalgası Dengesizliğini anti paralel iki katmanlı bir sistemde, iki katman arasında çiftleşme olmadığı durumda incelemekteyiz. Hem bozon hem de fermiyonları araştırmaktayız. İki durumda da belli bir etkileşim gücünün altında yoğunluk dalgası dengesizliği gözükmediğini gozlemledik. Daha yuksek çiftleşmelerde, belli bir katmanlar arası uzaklıkta Yoğunluk Dalgası Dengesizliği oluşmakta. Ayrıca bu sistemin kollektif modlarını incelemekteyiz. Bunun dışında iki boyutlu Bozon polaron problemi konusundaki araştırmalarımızı sunmaktayız. Bu sistemde bir hareketli saf olmayan parçacık ve bozonik parçacıklar bulunmaktadır. Diffuzyon Monte Carlo yontemi kullanarak polaron enerjisi, efektif kütle gibi ziksel değerleri hesaplamaktayız. Aynı zamanda çift korelasyonu fonksiyonu ve yoğunluk pro li gibi yapısal özellikleri de hesaplıyoruz. Bozon-bozon ve bozon-saf olmayan parçacık etkileşimini sert küre potansiyeli kullanarak modelledik.
Özet (Çeviri)
Here, we present our work and findings on ultracold atomic systems. We present present a semi-analytical work on density wave instability (DWI) and collective modes of a bilayer dipolar system of bosons and fermions. We then show our results for quantum Monte Carlo (QMC) simulations on a bosonic system with an impurity in two-dimensions (2D). We investigate DWI on two parallel layers with antiparallel dipoles that have little to no pairing between interlayer particles. We observe that for both fermionic and bosonic bilayers, below a threshold intralayer coupling strength, no density wave instability emerges. At higher couplings, DWI forms below a critical layer spacing. We also investigate collective modes in this system. For the second problem, we present our investigations of a 2D Bose polaron, which is a system with bosonic particles and a mobile impurity. We use diffusion Monte Carlo (DMC) simulations to calculate physical quantities such as polaron energy and effective mass of the polaron as well as quantities that give insight to structural properties of the system such as pair correlation function and density pro le. We model the boson-boson and boson-impurity interaction with hard spheres.