Bazı deniz organizmalarında 137Cs radyoizotopunun alım ve atılım kapasitelerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of uptake and depuration capacities of 137Cs radioisotope in some marine organisms
- Tez No: 565534
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, deniz suyu yolu ile 137Cs radyoizotopuna maruz bırakılan midye (Mytilus galloprovincialis L. 1758) ve deniz salyangozu (Rapana venosa (Valenciennes, 1846)) örneklerinde birikim ve atılım kinetikleri laboratuvar şartları altında araştırılmıştır. Birikim ve atılım kinetikleri sırasıyla 49 ve 59 gün olarak izlenmiştir. Midye ve deniz salyangozu örneklerinin birikim ve atılım kinetiklerinden konsantrasyon faktörü ve biyolojik yarı-ömür değerleri hesaplanmıştır. Büyük boy midye, küçük boy midye, büyük boy salyangoz ve küçük boy salyangoz örneklerinin yumuşak dokularında denge durumu konsantrasyon faktörleri sırasıyla 16,25 ± 4,41, 19,50 ± 1,17, 16,34 ± 0,70 ve 14,31 ± 0,63 olarak bulunmuştur. Büyük boy midye, küçük boy midye, büyük boy salyangoz ve küçük boy salyangoz örneklerinin yumuşak dokularında uzun süreli biyolojik yarı-ömür değerleri sırasıyla 38,50, 77,00, 49,50 ve 57,75 gün olarak bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar ışığında, denizel ortamda herhangi bir radyoaktif kirliliğin olası girdileri için 137Cs radyoizotopunun izlenmesinde midye ve deniz salyangozu organizmalarının denizlerdeki radyoaktif kirliliği yansıtması açısından son derece değerli bir gösterge oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, accumulation and depuration kinetics in the samples of mussels (Mytilus galloprovincialis L. 1758) and sea snails (Rapana venosa (Valenciennes, 1846)) exposed to 137Cs radioisotope by sea water were investigated under laboratory conditions. Accumulation and depuration kinetics were monitored as 49 and 59 days, respectively.Concentration factor and biological half-life values were calculated from the accumulation and depuration kinetics of mussel and sea snail samples. The equilibrium state concentration factors in the soft tissues of large mussels, small mussels, large snails and small snails were found to be 16,25 ± 4,41, 19,50 ± 1,17, 16,34 ± 0,70 and 14,31 ± 0,63, respectively. The long-term biological half-lives of the large mussels, small mussels, large snails and small snails were found to be 38,50, 77,00, 49,50 and 57,75 days, respectively. Although these results indicate that mussel and sea snail organisms are highly valuable indicators of the radioactive contamination in the seas when the 137Cs radioisotope is monitored for possible intake of any radioactive contamination in the marine environment.