GFRP donatılı betonarme kirişlerin yüksek sıcaklık etkileri altında yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the structural behavior of GFRP-reinforced concrete beams exposed to elevated temperatures
- Tez No: 565594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, GFRP (Cam Fiber Lif Katkılı Polimer) donatıların betonarme kirişlerde kullanılarak yüksek sıcaklık etkileri altındaki eğilme davranışları incelenmiştir. Bu amaçla GFRP donatı ile üretilen kirişler ve malzeme olarak GFRP donatılar, küp beton numuneler ve çekip çıkarma deneyi numuneleri seramik fırında aşamalı olarak 100ºC'den 800ºC'ye kadar yüksek sıcaklığa maruz bırakılıp havada soğutularak deneye tabi tutulmuştur. Küp beton numuneler 600ºC'de basınç dayanımlarının %55'ini kaybederken 800ºC'de %82 dayanım kaybına uğramışlardır. GFRP donatı numuneleri malzeme olarak 400ºC'de kopma dayanımlarının %65'ini, 500ºC'de %90'ını kaybetmiş, sonraki sıcaklıklarda ise mekanik özelliklerini tamamen yitirmişlerdir. Malzeme aderans dayanımlarına bakıldığında, çekip çıkarma deneylerinde GFRP donatılar 500ºC'de %55'in üzerinde sıyrılma dayanım kaybına uğrayıp, 800ºC'de ise dayanımını tamamen kaybetmiştir. GFRP donatılı kiriş numunelerdeki taşıma gücü kayıpları ise 500ºC'de %48, 600 ºC'de ise %85 olmuştur. Malzemelerin aderans ve taşıma gücü kayıplarına bakıldığında betonun yüksek sıcaklık altındaki rolünün önemli olduğu ve betonarme bir elemanı oluşturan tüm malzemelerin sistematik olarak bu duruma doğrudan etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study presents an investigation aimed at understanding the behaviour of the glass fiber reinforced polymer (GFRP) bars under elevated temperatures. For this purpose, reinforced concrete beams with GFRP reinforced bar, and GFRP, steel, and concrete cube specimens gradually heated from 100ºC to 800ºC, and cooled at room temperature, then subjected to loading tests. The results show that, concrete cubes lost 55% of the compressive strength under 600ºC, and 82% at 800ºC; GFRP bars lost 65% of the tensile strength at 400ºC, %90 at 500ºC, and at higher temperatures, they lost all mechanical properties; steel rebars lost 30% of the yield strength at 800ºC. Examinations of the material bond strengths in pull-out tests showed that GFRP bars lost 55% of their slip strength at 500ºC, and lost entire slip strength at 800ºC; steel rebar specimens lost 42% of their slip strength at 600ºC, and the loss increased up to 88% at 800ºC. For GFRP reinforced concrete beam specimens, they lost 48% of their load-bearing capacity at 500ºC, and this loss became 85% when temperature increased to 600ºC. At the bottom line, it was observed that concrete and reinforced concrete systematically affected by elevated temperatures with respect to the bonding of the materials, and bearing capacity, thus, they have significant role under these circumstances.