Diyarbakır aktarlarında satılan bazı tıbbi bitkilerdeki As, Cd, Hg ve Pb elementlerinin ICP-MS ile tayini
Determination of As, Cd, Hg and Pb elemental levels in some medicinal plants sold in Diyarbakır herbalists by ICP-MS
- Tez No: 565595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF VARHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen tıbbi bitkiler sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada amacımız, Diyarbakır aktarlarında satılan kırkkilit otu, hatmi, ayva yaprağı, ada çayı, biberiye, ısırgan otu, meryemhort, aslanpençesi, ıhlamur, sinameki, rezene, nane, keten tohumu, sarı kantaron, keçiboynuzu, yeşil çay, meyan kökü, yaban mersini gibi halk arasında hastalıkların tedavileri için sıklıkla kullanılan bazıları baharat olarak ta tüketilen 19 çeşit tıbbi bitkinin ve infüzyonlarının As, Hg, Cd ve Pb seviyelerini belirleyip karşılaştırmak ayrıca elde edilen bu sonuçları istatistiki olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tıbbi bitklerde ve infüzyonlarında As, Hg, Cd ve Pb miktarları ICP-MS tekniği ile analiz edildi. Bitkiler analiz öncesi derişik nitrik asit ve hidrojen peroksit ile mikrodalga sisteminde çözünürleştirildi. SRM 1515 Elma Yaprağı kullanılarak metodun doğruluğu ve kesinliği değerlendirildi. Ayrıca istatistik çalışmalarımızda SPSS-21 programında,“Eşleşmiş T Testi”,“Wilcoxon T Testi”,“Spearman Korelasyon Analizi”ve“Shapiro-Wilk Analizi”uygulandı. Bulgular: Çalışılan bitkilerin ve infüzyonlarının As, Hg, Pb ve Cd değerlerinin WHO tarafından belirlenen sınır değerlerin altında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Medicinal plants grown in many regions of our country have an important role in human health. The purpose of our study is to determine and compare the levels of As, Hg, Cd and Pb in studied plants and their infusions; and also statistically to evaluate both acid dissolved and infused forms of plants. The studied plants sold in Diyarbakır herbalists which are herba equiseti, hibiscus, quince leaves, salvia, rosemary, stinging nettle, lady's mantle, linden, senna, fennel, mint, flax seed, aaron's beard, carob, green tea, licorice, bluberries; are commonly used as treatment in many diseases and as spices by local people. Material and Method: The amounts of As, Hg, Cd and Pb in the medicinal plants and their infusions were analyzed by ICP-MS technique after dissolution of plants with concentrated nitric acid and hydrogen peroxide in microwave system. The accuracy and precision of the method were evaluated using CRM 1515 apple leaves. Moreover our results were statistically evaulated by using“Paired T Test”,“Wilcoxon T Test”,“Spearman Correlation Analysis”and“Shapiro-Wilk Analysis”in SPSS-21.