Canlıdan böbrek nakli yapılan hastalarda CXCl 11, CXCl 13, CCl2 ve CCL5 gen ekspresyonlarının allograft fonksiyonuyla olan ilişkisi
The relationship between CXCL11, CXCL13, CCl2 and CCl5 gen expressions and allograft function in patients underwent renal transplantation
  1. Tez No: 565605
  2. Yazar: SAMED VEREP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TZEVAT TEFIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Üroloji, Nephrology, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Son dönem böbrek yetersizliği olan hastalar başarılı böbrek nakli sonrası hemodiyaliz ve periton diyalizi gibi diğer renal replasman tedavilerine göre daha uzun yaşam süresine ve daha iyi bir hayat kalitesine sahip olmaktadır. Böbrek nakli sonrası, graft böbreğinin sağlığı serum kreatinin ve idrarda proteinüri varlığı ile değerlendirilmekte olup her iki yöntemde de graft hasar gördükten sonra anlamlı değer değişiklikleri karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada canlıdan böbrek nakli yapılan hastalarda graftta geri dönüşümsüz hasar oluşmasından önce, CXCL11, CXCL13, CCL2 ve CCL5 gen ekspresyonları ile graft fonksiyonu arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Nisan 2013 ile Mart 2019 tarihleri arasında, yaş ortalaması 36 (18 ve 65 arası) olan toplam 91 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan preoperatif dönemde ve postoperatif 1. gün, 7. gün, 1. ay ve 3. ayda alınan idrar örneklerinde CXCL11, CXCL13, CCL2 ve CCL5 gen ekspresyonları değerlendirildi. Bulgular: CXCL11 ve CXCL13 gen ekspresyon düzeyi rejeksiyon gelişen hasta grubunda stabil graft fonksiyonu olan hastalara göre nakil sonrası 1. ve 7.
Özet (Çeviri)
Objectives and aims: Patients with renal transplantation due to end-stage renal disease have a longer life expectancy and better quality of life than other renal replacement therapies such as hemodialysis and peritoneal dialysis. After kidney transplantation, graft function is monitorized with serum creatinine level and existance of proteinuria. However, the levels of both markers increase only after graft damage. The aim of this study was to evaluate the relationship between CXCL 11, CXCL13, CCL2 and CCL5 gene expressions before graft damage occurs in relation to graft function in patients underwent renal transplantation. Patients and Methods: Between April 2013 and March 2019, a total of 92 patients were included in the study. The mean age of the patients was 36-year-old (min:18, max: 65). CXCL11, CXCL13, CCL2 and CCL5 gene expressions were evaluated in urine samples taken preoperatively and at postoperative 1st day, 7th day, 1st month and 3rd month.