Üç farklı liberalizm türünde birey, toplum ve devlet anlayışı
The concept of individual, society and state in three different types of liberalism
  1. Tez No: 565625
  2. Yazar: SEMRA AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aydınlanma çağı ile gelişen tüm çağdaş siyasal ideolojilerde olduğu gibi liberalizmin de kendi içerisinde birey, toplum ve devlet konumlandırması mevcuttur. Bu konumlandırmalar liberalizmin gelişime yön vermekle kalmayıp, aynı zamanda kendi içerisinde farklı öğretilerin oluşmasına neden olmuştur. Tarihsel süreç içerisinde liberal ideolojinin başlangıcı olarak kabul edilen yaklaşım klasik liberalizmdir. Klasik liberaller, birey kavramını düşüncelerinin merkezine koyarken toplumu ikinci plana itmiş ve yaşamın her alanında sınırlı devlet fikrini benimsemişlerdir. Klasik liberalizmden sonra ortaya çıkan diğer yaklaşım ise modern liberalizmdir. Modern liberaller, toplum ve toplumsal değerleri birinci sıraya koyarken topluma zarar verdiğini düşündükleri, klasik liberalizmin aşırı bireyciliğini ikinci plana atmışlardır. Bunun yanı sıra, modern liberaller devletin hem ekonomik hem de sosyal yaşama müdahalesini gerekli görürken klasik liberallerden yoğun eleştiriler almışlardır. Daha sonrasında ise modern liberalizm, yaklaşık yarım yüzyıllık saltanatlığından sonra yerini 1970'lerde neo-klasik liberalizme bırakmıştır. Neo-liberal teoriler, klasik teorilere kısmen bir dönüş olarak görülür. Onlar, klasik liberaller kadar katı bir devlet karşıtı olmamakla beraber sosyal bazı müdahalelerine izin verdikleri devletin, ekonomiden mümkün oldukça uzak kalması gerektiğini savunurlar. Bu çalışma ile liberal ideoloji içerisinde oluşan farklı öğretilerdeki birey, toplum ve devlet anlayışlarına ilişkin çözüm önerisi getirilmekten ziyade onların fikir ve politikalarının yön verdiği artı ve eksiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all contemporary political ideologies that come out of the Age of Enlightenment, Liberalism has its own individual, society and state orientation. Not only did those orientations lead the development of liberalism, but also arise of different disciplines inside itself as well. Classical Liberalism is accepted as the beginning point of liberal ideology through the history. Classical Liberals pushed the society into the background while putting the individual concept in the center; and adopted the idea of“limited state”in every part of the life. Modern Liberalism is the other approach appeared right after the Classical Liberalism. Modern Liberals put the society and social values in the center while pushing the exaggerated individuality of Classical Liberals into the background as they find it dangerous for the society. Besides, Modern Liberals were harshly criticized since they find the interference of the state into economical and social life vital. After a nearly half -century reign, Modern Liberalism gave way to Neo-Classical Liberalism in 1970's. Neo-Liberal theories are seen partly a kind of return to Classical theories. As well as not being so harsh anti-state like Classical Liberals, they defend the state, which they sometimes let social intervenes, should stay away from the economy. Within this study, the pluses and minuses of different disciplines in the liberal ideologies are tried to be shown instead of offering solutions to their individual, society and state conceptions.