Beyin felçli çocuklara bakım verenlerde fiziksel iş yükü, kas iskelet sistemi sorunları, depresyon ve yaşam kalitesinin çocuğun özellikleriyle ilişkisi
The relationship between characteristics of the children with cerebral palsy and the pyhsical workload,musculoskeletal system problems, depression and the quality of life of the caregivers
  1. Tez No: 565653
  2. Yazar: ASUMAN GÖKÇİN EMİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Beyin Felçli çocuklara bakım verenlerde fiziksel iş yükü, kas iskelet sistemi sorunları, depresyon ve yaşam kalitesinin çocuğun özellikleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza Beyin Felci tanısı almış, 4-18 yaş aralığındaki çocuklara bakım veren 291 gönüllü birey ve 291 BF'li çocuk toplam 582 birey katıldı. Bakım verenlerin yaşam kalitesini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili (NSP), aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), kas isklelet sistemi yakınmalarını değerlendirmek için İskandinav Kas İskelet sistemi Sorgusu (İKİS), bölgesel yakınma şiddetini değerlendirmek için Boyun Özürlülük Ölçeği (NECK), Kol, Omuz ve El Yaralanması Anketi (DASH ) , Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (LEFS), Oswestry Özürlülük ölçeği kullanıldı. Psikolojik gerilimlerini değerlendirmek için BECK depresyon anketi, İş yükünü değerlendirmek için Fiziksel İş Yükü Anketi (FİY) kullanıldı. BF'li bireylerin bağımsızlık düzeyleri ise Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between characteristics of the children with cerebral palsy and the physical workload, musculoskeletal system problems, depression and the quality of life of the caregivers Materials and Methods: A total of 582 people who consists of 291 children with CP (age: 4-18 years) and their 291 caregivers were evaluated. Nottingham Health Profile (NHP), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ), Physical Workload Questionnaire (PWQ), NECK Disability Index, Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH), Lower Extremity Functional Scale (LEFS), OSWESTRY Disability Index and Beck Depression Inventory (BDI) were used to evaluate the caregivers. The children with Cerebral Palsy were assessed with Gross Motor Function Classification System (GMFCS).