Turizm bölgelerindeki otellerde sürdürülebilir atık yönetimuygulamaları: Antalya örneği
Sustainable waste management applications in hotels in tourismregion: Antalya example
  1. Tez No: 605459
  2. Yazar: SEDA BAZANCİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çevre kirliliğini önlemede duyarlılığı arttırmak için turizm sektöründe otel işletmelerine büyük iş düşmektedir. Otel işletmeleri doğal çevre kaynaklarını olumsuz yönde etkilemediklerini düşündüklerinden atık yönetimi konusunda yavaş kalmıştır. Ancak konaklama sektöründe oluşan atıklar iyi yöneltilmediği takdirde çevre açısından kaynakların azalmasına sebep olmaktadır. Atık yönetimi çalışmasını başlatan bazı oteller doğal kaynakların korunduğunu ve maliyet açısından faydalı olduğunu gözlemlemiştir. Bununla beraber diğer otel işletmeleri atıkların yönetilmesi gerektiğinin farkına varmıştır. Bu çalışmanın amacı, Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin atık yönetimlerinin sürdürülebilirliğini artırıp 2018 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesine destek olmaktır. Bu doğrultuda Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı iki otel işletmesinin atıkları ile ilgili kalitatif ve kantitatif veri türlerinden olan görüşme ve gözlem yöntemiyle araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmada genellikle otel işletmeleri kurumsallaşmış, bilinçli işletme müdürü, eğitimli ve eğitimsiz personellerden oluşmaktadır. Bazı departman müdürlerinin de çevre bilinci konusunda eksik olduğu tespit edilmiştir. Otellerde atık yönetimi ile ilgili gerekli önlemler alınmakta fakat yetersiz kalmaktadır. Otel işletmeleri genel atık takip formunu oluşturmakta, veri girişlerinde bazen aksatma yaşamaktadırlar. Otellerde yaşanan bu olumsuzlukları gidermek için çevre danışmanlık hizmeti alınmakta fakat yetersiz kalmaktadır. Bu araştırmanın bulguları baz alınarak Türkiye genelindeki otel işletmelerine atık yönetimi konusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Otel çalışanlarının çevre ve atık yönetimi eğitim seviyesi artırılmalıdır. Bilinçli departman müdürleri ve işletme müdürü ile takım çalışanları arasında koordinasyon sağlanmalıdır. Atık kayıtları düzenli bir şekilde tutulmalıdır. Otellerde çevre yönetim birimleri oluşturulmalı ve her otelin çevre mühendisi olmalıdır. Atık yönetimi daha fazla geliştirilmelidir. Atık yönetimini iyi bir şekilde uygulayarak sıfır atık modeline yaklaşabilmek için gereken tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In order to increase the sensitivity in preventing environmental pollution, the hotel business in the tourism sector has a great deal of work. The hotel companies have been slow in waste management because they think they do not negatively affect the natural environment. However, if the waste generated in the accommodation sector is not directed well, it causes a decrease in the natural resources. Some hotels initiated the waste management studies observed that natural resources are protected and such studies are cost-effective. Other hotel businesses have also newly realized that waste must be effectively managed. The aim of this study is to support the zero waste project initiated in 2018 by increasing the sustainability of waste management of five star hotels operating in Antalya. In this respect, the research has been conducted on the qualitative and quantitative waste data of two five-star hotels operating in Antalya. In addition to data collection, interviews and observations were also made in the hotels during the study. The results showed that the studied hotels are generally institutionalized, with conscious enterprise managers, educated and untrained personnel. Some department managers were found to be less sensitive in terms of environmental awareness. The necessary measures are generally taken for waste management in the hotels, but such services should also be improved for more effective waste management. Hotel enterprises form the general waste disposal form and sometimes interfere with data entry. Environmental advisory services are taken to eliminate these problems in hotels but they are inadequate. As general recommendations for the hotels in Turkey, the level of education of employees should be increased in terms of waste management and environmental awareness. Coordination should be ensured between the responsible department managers and the business manager and the team employees. Waste records should be kept on a regular basis. Environmental management units should be established in hotels and each hotel should employ an environmental engineer. Waste management should be further improved. Necessary measures should be taken in order to approach the zero waste model by applying waste management in an efficient way.