Türk Ceza Hukukunda sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmeme suçu (TCK m.280)
In Turkisch Criminal Law health professions members medical negligence not report crime
  1. Tez No: 565672
  2. Yazar: FURKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sağlık mesleği mensuplarına getirilen ihbar yükümlülüğü, Türk ceza hukukunda ve karşılaştırmalı ceza hukukunda kanun koyucular tarafından kanuni gerekliliğin bulunması ve kamusal menfaati korumak amacıyla uzun yıllardan bu yana getirilen düzenlemelerde yer almıştır. Sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi suçu Türk hukukunda 765 sayılı eski TCK'nın 530. maddesinde ve 5237 sayılı yeni TCK'nın 280. maddesinde düzenlenmiştir. Türk ceza hukukunda sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi suçu, 765 sayılı TCK ile 5237 sayılı TCK arasındaki farklılıklar, her iki düzenleme birbiri ile kıyaslanarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sağlık mesleği mensuplarına ihbar yükümlülüğünün getirilmesi bir takım eleştirileri beraberinde getirmiştir. Kanun koyucunun düzenlemeyi getirmekteki amacı üzerinde durularak, sağlık mesleği mensuplarına ihbar yükümlülüğü getirilmesine gerek olup olmadığı hususunda öğretide yaşanılan tartışmalara ve fikir ayrılıklarına detaylı bir şekilde değinilmiştir. Çalışmamızda güncel Yargıtay kararlarına ve Bölge Adliye Mahkemesinin tez konumuzdaki kararları kesin hüküm teşkil ettiğinden Bölge Adliye Mahkemesi Kararlarına atıf yapılmış, güncel kaynaklardan ve makalelerden istifade edilerek birçok noktada konumuza özgünlük kazandırılmıştır. Sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi suçu ile ilgili öğretide yaşanılan tartışmalara ve uygulamada yaşanılan sorunlara son verebilmek için alternatif çözüm yolları oluşturularak sorunlara çözüm bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The imposition of the report obligation for healthcare professionals has been included in the regulations introduced for many years in order to protect the public interest and to ensure the legal necessity by the legislators in Turkish criminal law and comparative criminal law. The crime of not informing crime for the members of the health profession is regulated in Turkish law under article 530 of the former Turkish Penal Code No. 765 and article 280 of the new TCK. In Turkish Criminal Law, the crime of not informing crime for the members of health profession, the differences between the Turkish Penal Code No. 765 and Turkish Penal Code No. 5237 are examined in detail by comparing each other. Being brought report obligation for healthcare professionals brought along some criticisms. By emphasizing the aim of the legislator to bring the regilation, discussions and disagreements about whether it is necessary to being brought report obligation for health professionals in doctrine is referred in detail. In our study, since the decisions of the Supreme Court of Appeals and the decisions of the Regional Court of Justice in our dissertation are final judgments, decisions of the regional court of justice are referred, the originality of our subject has been gained at many points by using the current sources and articles. It is aimed to find solutions to the problems by creating alternative solutions in order to put an end to the discussions and the problems experienced in the practice about the crime of not informing crime fort he members of the health profession.