Tam ark implant ölçülerinde dijital ve konvansiyonel yöntemlerin 3 boyutlu netlik karşılaştırılması
Three-dimensional accuracy of conventional vs. digital full-arch implant impressions
- Tez No: 565671
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tam Ark İmplant Ölçülerinde Dijital ve Konvansiyonel Yöntemlerin Netlik Karşılaştırılması Amaç: İdeal klinik tabloyu yansıtmayan bir tam dişsizlik vakasında, ağız içi tarayıcılarla elde edilecek dijital ölçüler ile konvansiyonel ölçü arasındaki netliğin mesafe ve açı parametrelerinde karşılaştırılması ve bu parametrelerin ölçü yöntemlerinin netlikleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Dişsiz bir alt çene modelinde 47, 44, 43, 41, 33, 34, 35 ve 37 no.lu bölgelere; sırasıyla 40°, 0°, 20°, 0°, 15°, 0°, 0° ve 25° açılanmalar ile toplam 8 adet implant yerleştirilmiştir. İmplantlara scan body yerleştirilerek, bu çalışma modeli Activity 885 Mark 2 Scanner ile taratılmış ve 3 boyutlu referans model elde edilmiştir. Dijital ölçüler Carestream 3500 (D1), Cerec Omnicam (D2) ve 3Shape Trios 3 (D3) olmak üzere 3 farklı ağız içi tarayıcı kullanılarak alınırken; konvansiyonel ölçüler (K1) splintsiz açık kaşık ölçü tekniği ile alınmış ve elde edilen alçı modeller Straumann 7 Series dijital laboratuvar tarayıcısı ile dijitalize edilmiştir (4 ölçü grubu, n:10). Bu ölçü gruplarındaki scan bodyler arası mesafe ve açılar ölçülerek, bir tersine mühendislik programı olan Rapidform'da referans model değerleri ile karşılaştırılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerde grup ortalamaları arasındaki farklılık tek yönlü ANOVA testi ile analiz edilirken; normal dağılıma uymayan değişkenlerin analizinde ise nonparametrik Kruskal-Wallis-H testinden yararlanılmıştır. Bulgular: D1 ölçü grubu 123.1 μm ile anlamlı düzeyde netliği en yüksek ölçü grubunu oluştururken; sırasıyla 209.8 μm ve 229.7 μm netlik değerleri olan D3 ile D2 ölçü grupları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Three-Dimensional Accuracy of Conventional vs. Digital Full-Arch Implant Impressions Objective: In a case of edentulism that does not reflect the ideal clinical scenario, it is aimed to compare the accuracies of the digital impressions which are obtained with intraoral scanners and the conventional impressions, in terms of distance and angulation; and evaluate the effects of these parameters on the accuracies of these impression techniques. Material & Method: The full-arch implant model to be used in this study; was obtained by placing 8 implants in an edentulous lower jaw to mimic a clinically unfavorable condition. These implants were placed in sites of 47, 44, 43, 41, 33, 34, 35 and 37 with 40°, 0°, 20°, 0°, 0°, 15°, 0° and 25° angulations, respectively. Subsequently, scan-bodies were placed on implants and the model was scanned with Activity 885 Scanner Mark 2 to obtain a 3D reference model. Digital impressions were taken by using 3 different intraoral scanners: Carestream 3500, Cerec Omnicam and 3Shape Trios 3. For conventional impression group, non-splinted open tray impression technique was used and the casts were scanned by Straumann 7 Series lab. scanner (4 different impression groups, n:10). In these impression groups, the distance and angles between the scan bodies were measured and compared with the reference model values in Rapidform, which is a reverse engineering program. The differences between the groups' mean values were analyzed by one-way ANOVA test. Non-parametric Kruskal- Wallis-H test was used in the analysis of variables that did not comply with normal distribution. Results: D1 impression group was found to be significantly the most accurate group with 123.1 μm. There was no significant difference between D3 and D2 impression groups with 209.8 μm and 229.7 μm accuracy values, respectively.