Altın Orda Devleti'nde ekonomik hayat
Economic life in the Golden Horde State
- Tez No: 565673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Altın Orda Devleti (1227-1502), Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han tarafından oğlu Cuci'ye verilmiş olan Doğu Avrupa topraklarında, Cuci'nin oğlu Batu Han tarafından kurulmuştur. Batu, babasının ölümü (1227) sebebiyle, dedesi Cengiz'in kendisini görevlendirdiği Batı Seferi sonrasında ele geçirdiği bölgede, İtil kıyısında başkent Saray şehrini kurmuş ve devletin temellerini atmıştır. Karadenizin kuzeyindeki bu hareketli topraklara hâkim olan Altın Orda, bölgenin eski sakinleri olan Hazar, Bulgar ve Harezmşahlardan devraldığı teknik, kültür ve medeniyet mirasını da etkili bir şekilde değerlendirmiştir. Ayrıca Altın Orda Hanlarının özellikle ticarete yönelik etkili politikaları, devleti iktisadî açıdan daha güçlü bir konuma getirmiş, bölgeden geçen İpek Yolu'nun da eskisine nazaran daha güvenli ve aktif hale gelmesini sağlamıştır. Bu sayede Altın Orda Devleti Ortaçağ'da yaklaşık üç asır boyunca doğu-batı arasında bir köprü vazifesi görmüş, neredeyse tamamı önemli pazarlar niteliğindeki şehirleri ile büyük bir ticaret merkezi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The Golden Horde State (1227-1502) was founded by the son of Cuci, Batu Khan, in Eastern Europe, which was given to his son Cuci by the founder of the Mongol Empire. Due to the death of his father (1227), Batu established the capital city of Saray on the coast of İtil, and laid the foundations of the state in the region captured by his grandfather Cengiz after the Western Expedition. The Golden Horde, which dominates these mobile soils in the north of the Black Sea, has also effectively evaluated the heritage of technique, culture and civilization that the former inhabitants of the region, Hazar, inherited from the Bulgarians and Harezmshah. In addition, the effective policies of the Golden Horde, especially towards trade, have made the state more economically strong and the Silk Road, which passes through the region, has become safer and more active than before. In this way, the Golden Horde State served as a bridge between the east and west for about three centuries in the Middle Ages, and almost all of them became a major trade center with cities that are important markets.