Türk ceza hukukunda sağlık mesleği mensubu olarak psikologların suçu bildirmeme suçu
The crime of not reporting a crime by psychologists as a member of healthcare profession in Turkish penal law
- Tez No: 925517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi suçu (TCK m. 280) psikologlar yönünden ele alınmıştır. Bu amaçla, sağlık mesleği mensubu kavramı ve ilişkili diğer kavramlar incelenmiştir. Psikolog ve klinik psikologların sağlık mesleği mensubu olarak bu suçun faili olup olamayacakları hususu, psikologların çalışma ve uzmanlık sahaları ile yürürlükteki sağlık hukuku mevzuatı çerçevesinde irdelenmiştir. Ayrıca psikolog meslek kanununa ilişkin kanun tekliflerinin, özellikle sağlık mesleği mensubu kategorisinde olmak açısından ileride oluşturabileceği hukuki durum da değerlendirilmiş ve kanun ihtiyacına işaret edilmiştir. Çalışmada ayrıca psikologların sır saklama yükümlülükleri ele alınmış, bu yükümlülüğün hukuki ve etik dayanakları ile kapsamı açıklanmıştır. Sır saklama yükümlülüğünün istisnasını teşkil edebilecek hallere de yer verilerek, sır saklama yükümlülüğü ile TCK m. 280 arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Bu çalışmada son olarak, TCK m. 280'de ihdas edilen suç incelenmiştir. Bu çerçevede TCK m. 280'in getirdiği bildirim yükümlülüğünün kapsamı, doktrindeki tartışmalar ve yargı kararları çerçevesinde sağlık mesleği mensupları ve psikologlar yönünden ele alınmıştır. Ayrıca, yükümlülüğün psikolog ve klinik psikolog gibi ruh sağlığı çalışanları açısından neden ağır olduğu açıklanmış ve kanun değişikliği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of not reporting a crime by healthcare professionals (Article 280 of Turkish Penal Code) was addressed regarding psychologists. For this purpose, the concept of healthcare professional and other related concepts were examined. Whether psychologists and clinical psychologists can be the perpetrators of this crime as healthcare professionals was discussed within the framework of psychologists' fields of work and expertise and the current health law legislation. Furthermore, the legal situation that the proposed laws regarding the psychologist may generate in the future, especially in terms of psychologists' being in the category of healthcare professionals, was evaluated, and the need for a law was pointed out. The study also addressed psychologists' confidentiality obligations and explained the legal and ethical basis and scope of this obligation. Exceptions to the confidentiality obligation were discussed, along with relationship between this obligation and Article 280. Finally, this study examines established crime in Article 280 Turkish Penal Code. The scope of the notification obligation imposed by Article 280 has been addressed regarding healthcare professionals and psychologists within the framework of doctrinial discussions and court decisions. Furthermore, it has been explained why the obligation is burdensome for mental health professionals such as psychologists and clinical psychologists, and a proposal for legislative amendmends has been made.