2008 krizi sonrası merkez bankalarına yeni yüklenen görev olarak finansal ı̇stikrar ve Türkiye örneği
Financial stability as a newly assigned task for central banks after 2008 global financial crisis and the case of Turkey
- Tez No: 565677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
2008 küresel finansal krizi, ABD'de başlayarak dünyaya yayılan tarihin en büyük krizlerinden birisidir. Hem finansal piyasaları hem de reel ekonomiyi derinden etkilemiştir. Krizin finansal piyasalarda çıkması sistemin kırılganlıklarını gün yüzüne çıkarmıştır. Finansal istikrar için geleneksel para politikası hedeflerinin yetersizliği ve risklerin ele alınmasında finansal kurumların sistemin genelindeki riskleri görememesi ve makro bakış açısıyla çözüm üretememesi de etkili olmuştur. Kriz sonrasında anlaşılan gerçekler için finansal istikrarın sağlanmasında yeni bakış açısı ve makro ihtiyati politikalar için sorumluluk merkez bankalarına yüklenmiştir. Bu çalışmada, hem 2008 finansal krizi hem de krizden etkilenen gelişmiş ülkelerin aldığı tedbirler dolayısıyla etkilenen Türkiye ekonomisini finansal istikrara kavuşturmayı hedefleyen TCMB'nin uyguladığı politikalar ve başarısı incelenmiştir. 2001 krizinin getirdiği ortamda yapılan reformların etkisiyle özellikle bankacılıkta sağlam duran Türkiye ekonomisinde finansal istikrarı sağlamak için atılan adımlar, 2008 küresel finansal krizinin olumsuz etkilerini azaltmada destek olmuştur. 2010 sonrası finansal istikrar için aktif olarak uygulanan makro ihtiyati politikalar ile 2011'de oluşturulan resmi altyapı ile sistemik riskin izlenmesi ve uygun tepkiler verilmesi kolaylaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The 2008 global financial crisis is one of the biggest crises in the world, starting in the US. Deeply affected both financial markets and the real economy. The emergence of the crisis in financial markets has revealed the fragility of the system. The lack of traditional monetary policy targets for financial stability lead financial institutions could not see risks across the system and could not produce solutions with a macro perspective. For the realization of financial stability after the crisis, responsibility for new perspectives and macro prudential policies have been taken over by central banks. In this study, it has been aimed to clarify the policies and achievements of the Central Bank, which has been affected 2008 financial crisis and measures taken by the developed countries in order to provide financial stability for Turkey's economy. In the impact of the reforms brought about by the 2001 crisis, especially in the environment to ensure financial stability in the banking firm steps taken for Turkey's economy have supported Turkeish economy in reducing the negative effects of the 2008 global financial crisis. With the macroprudential policies actively implemented for the post-2010 financial stability and the formal infrastructure established in 2011, it was easier to monitor the systemic risk and give appropriate responses.