Alternatif bankacılık olarak katılım bankacılığının Türkiye ekonomisine etkisi
The impact of alternative banking as a participation bank in Turkey's economy
- Tez No: 565679
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada önemli gelişimler kat eden faizsiz bankacılık; son yıllarda kamu bankalarının da bu sektöre girişi ile birlikte Türkiye'de daha geniş bir uygulama alanı yakalamıştır. Katılım Bankaları“faizsiz bankacılık”tanımlaması ile yaygınlaşmış ve neredeyse tüm dünyada önemli bir role bürünmüşlerdir. Finans sektörüne faizsiz bankacılık yapan finans kurumları adlandırması ile adım atan bu kuruluşlar, bankacılık kanununda yapılan değişiklik ile birlikte“Katılım Bankaları”olarak adlandırılmışlardır. Hali hazırda bulunan bankaların yanında bu kurumlara ihtiyaç duyulmasında birçok neden vardır. Fakat bu nedenlerin en başında bireylerin faizden uzak kalmak, faizsiz sistem içerisinde bankacılık işlemlerini yürütmek istemesi arzusu gelmektedir. Bu çalışmada bankalara alternatif olarak katılım bankacılığı, faizsiz bankacılık enstrümanları, ortaya çıkış ve gelişim süreçleri, sisteme dahil olmaları ve bu kurumların esas olarak Türkiye ekonomisine etkileri ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Interest-free banking, which has made significant development around the world, has achieved a wider range of applications in Turkey with the entrance of the state banks to the sector in recent years. Participation Banks have become widespread with the definition of“interest-free banking”and have played an important role in almost all over the world. These institutions, which step in the finance sector as financial institutions engaged in interest-free banking, have been named as“Participation Banks”with an amendment in banking law. There are several reasons why these institutions are needed in addition to the existing banks. But the main reason is the desire of the individuals to stay away from interest and carry out the banking transactions within the interest free system. In this study, participation banking as an alternative to banks, interest free banking instruments, their emergence and development processes, their inclusion within the system and their effects mainly to the economy of Turkey will be put forward.