Endülüs'te asabiyet (711-929)
Asabiyyah in al-Andalus (711-929)
- Tez No: 565680
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Asabiyet olgusu, Arap toplumunun siyasî, sosyal ve kültürel hayatını etkileyen bir unsurdur. Cahiliye döneminden itibaren de Arap kabîlelerinin birbirleriyle olan münasebetlerinde asabiyet olgusunun önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Emevîler döneminde fethedilen Endülüs'e ise fetihle birlikte pek çok Arap ve Berberînin girmesi, asabiyetin Endülüs'e de sirayet etmesine sebep olmuştur. Endülüs, önce Emevîler'e bağlı bir valilik olarak (711-756), Emevîler'in yıkılmasının ardından da bağımsız bir emîrlik olarak (756-929) yönetilmiştir. Endülüs'te Valiler ve Emîrlik dönemi boyunca, Kaysîler ile Yemenîler ve Araplar ile Berberîler arasında asabiyet mücadeleleri meydana gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Endülüs'te Halifelik dönemine kadar geçen sürede Müslümanların kendi aralarında yaşadıkları asabiyet mücadelelerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The asabiyyah fact is an element affecting the political, social and cultural life of Arab society. Since the period of Jahiliyyah (pre-Islamic period), it is seen that asabiyyah fact plays an important role in the relations of Arab tribes with each other. With the conquest of Andalusia, Many Arabs and Berbers have entered the peninsula. This situation caused asabiyyah fact spread to Andalusia. At the begining Andalusia was administered by the governors connected to the Umayyads (711-929). After then, it was ruled as an independent emirate (756-929). During the period of Governors and Emirate in Andalusia, the asabiyyah struggles took place between Qaisies and Yamanites, Arabs and Berbers. The aim of study is to expose the asabiyyah struggles which occured among the Muslims in Andalusia till the Chaliphate period.