Reservoir geology of the lower cretaceus clastic series, northeast of Boyabat (Sinop basın TUrkey)
  1. Tez No: 56568
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSENİN ESELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz BOYABAT KUZEYDO?USUNDAKİ ALT KRETASE YAŞLI KIRINTILI SERİNİN REZERVÜAR JEOLOJİSİ, SİNOP HAVZASI, TÜRKİYE ÖZTÜRK, Özgür Yüksek Lisans, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Göksenin ESELLER Ortak Tez Yöneticisi : Dr. A. Sami DERMAN Haziran 1996, 91 sayfa Sinop Havzası kalınlığı on bin metreyi aşan sedimanter istif ve yapısal özellikleri nedeniyle hidrokarbon oluşum ve depolanmasına uygun ortamlar sağlamaktadır. Bu çalışmada, rezervuar kayaç özellikleri gösteren Çağlayan Formas yonu Ekinveren-1, Boyabat-3 ve Boyabat-4 kuyularından elde edilen yeraltı verileri ile arazi çalışmaları yardımıyla incelenmiştir. Çağlayan Formasyonu, İnaltı karbonat platformunun parçalanması sonucu oluşan bir havzada gerileyen denizaltı yelpazesinde çökelmiştir. Formasyonun tabanında bulunan karbonat breşleri, üst yelpaze kanallarını doldurmuş moloz akması çökelleridir. Bunların üzerine gelen kalın tabakalı ve kaba taneli kumtaşlan orta yelpaze kanallarındaki tane akması çökelleridir. En üstteki, tabakaları yukarıya doğruincelen kumtaşı, miltaşı, şeyi ve marn ardalanması ise yakınsak ve ıraksak klasik türbidit çökelleridir. Yapılan paleontoloji çalışmaları Çağlayan Formasyonu' nun çalışma alanındaki yaşının Orta Berriasiyen-Geç Apsiyen olduğunu ve karbonat platformunun muhtemelen Orta Berriasiyen zamanlarında veya hemen sonrasında kırıldığını göstermiştir. Yapılan petrografik incelemeler kumtaşlannda çakıl boyutunun ve yuvarlak laşmanın çok değişken, boylanmanın kötü-orta, mineralojik bileşiminin genellikle subarkoz ve dokusunun ise yan olgun olduğunu ortaya koymuştur. Kumtaşlanndaki ilksel gözeneklilik çoğunlukla kalsit çimentosu, nadiren de kil matriksi ile doldurul muştur. Çalışılan kuyularda yapılan petrofizik analizler sonucu, bileşenleri İnaltı Formasyonundan türemiş konglomeralarda gözenekliliğin % 0 ile % 8.4 arasında değiştiği ve bunların zayıf hazne kaya özelliğinde olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanısıra kumtaşlannda gözeneklilik % 0 ile % 13.9 arasında olup, bu seviyeler yer yer orta kalitede hazne kayaç özelliği göstermektedir. Yüzeyden alınan kumtaşı örneklerine uygulanan Doyurma- Yüzdürme metodu ile bu kumtaşlannda mutlak gözenekliliğin % 0 ile % 13.4 arasında değiştiği ve hazne kayaç kalitesinin bazı seviyelerde orta düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Çalışma alanının batısına doğru kalınlaşan ve mutlak gözenekliliği yüksek olan tane akması çökellerinin en uygun rezervuar kayaç olduğu saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Alt Kretase, Sinop Havzası, denizaltı yelpazesi, moloz akması, tane akması, klasik türbiditler, subarkoz, rezervuar kayaç, petrofizik analizler. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESERVOIR GEOLOGY OF THE LOWER CRETACEOUS CLASTIC SERIES, NORTHEAST OF BOYABAT (SİNOP BASIN, TURKEY) ÖZTÜRK, Özgür M.S., Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Göksenin ESELLER Co-supervisor : Dr. A. Sami DERMAN June 1996, 97 pages The Sinop Basin, with over ten thousand meters thick sedimentary sequence and structural characteristics, provide suitable conditions for hydrocarbon generation and accumulation. The Çağlayan Formation, displaying reservoir rock potential, was analyzed through subsurface data obtained from the Ekinveren-1, Boyabat-3 and Boyabat-4 wells together with field studies of the outcrops. The Çağlayan Formation, characterized by sandstone, shale, marl alternations with some debrites and olistoliths, was deposited in a retrogradational submarine fan setting within a basin that was formed by the rupture of the İnaltı carbonate platform. Carbonate breccias formed at the bottom of the formation as debris flow deposits (debrites) in the channels of the upper fan. They are succeeded by coarse grained and mthickly bedded sandstones, considered to be grain flow deposits formed in the channels of the mid-fan. The overlying sandstone, siltstone, shale and marl intercalations, which display a thinning upward sequence, are proximal to distal classical turbidites. Based on paleontological analyses, the age of the Çağlayan Formation is Middle Berriasian to Latest Aptian in the study area and the rupture of the carbonate platform took place most probably at or just after the Middle Berriasian times. Microscopically, most of the sandstones are subarkose in mineralogical composition with variable grain size and poor to moderate sorting. They are texturally submature and generally well cemented. The primary porosity was occluded mostly by calcite cement and rarely by clayey matrix. According to petrophysical analyses throughout the studied wells, porosities of conglomerates, whose clasts were derived from the İnaltı Formation, range from 0 % to 8.4 %, showing that they are poor as reservoir rock. The sandstone levels, on the other hand, have negligible to fair reservoir rock quality with porosities between 0 % and 13.9 %. Based on the“Saturation-Buoyancy Technique”applied to the sandstone outcrop samples, effective porosity values change from 0 % to 13.4 %, indicating negligible to fair reservoir quality. It was found that the rocks of the grain flow deposits, which become thicker towards the west of the study area and provide higher effective porosity values, were the most probable reservoir rocks. Keywords : Lower Cretaceous, Sinop Basin, submarine fan, debris flow, grain flow, classical turbidites, subarkose, reservoir rock, petrophysical analyses. IV