Different autopilot designs and their performance comparasion for guided missiles
Güdümlü füzeler için farklı otopilot tasarımları ve performans karşılaştırmaları
  1. Tez No: 56569
  2. Yazar: M.ÖZGÜR ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET Ş. KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
oz GÜDÜMLÜ FÜZELER İÇİN FARKLI OTOPILOT TASARIMLARI VE PERFORMANS KARŞILAŞTIRMALARI ATEŞO?LU, Özgür Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mehmet Ş. KAVSAO?LU Ortak Tez Yöneticisi: Prof Dr. M. Kemal ÖZGÖREN Aralık 1996, 118 sayfa Bu tezde, ataletsel güdümlü bir füzenin modellenmesi, güdümü, kontrolü ve uçuş benzetimleri yapılmıştır. Ön kanatçık kontrollü tipik bir füze için önceden belirlenmiş bir yörüngeyi takip eden bir güdüm metodu ve iki farklı otopilot tasarımları sunulmuştur. Güdüm tasarımı, istenen yörünge ile gerçek yörünge arasındaki hatayı sıfırlamak amacıyla evrik dinamik yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Otopilot tasarımları farklı iki yöntem kullanılarak yapılmıştır. Birinci otopilot bir kutup ve sıfır yerleştirme tekniği kullanılarak tasarlanmıştır, ikincisi ise, önceden belirlenmiş bir kararlılık derecesini sağlayan optimal kontrol yöntemi ile tasarlanmıştır.Her iki otopilotun performansları, önceden belirlenen bir yörünge için altı serbestlik dereceli ortam bilgisayar benzetimleri kullanılarak, itki kaçıklığı, yanal rüzgar ve aerodinamik veri bozunumu gibi bozucu etkiler altında sunulmuştur.Bu performanslar incelenmiş, karşılaştırılmış, ve tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Füze dinamiği, Uçuş benzetimi, Güdümlü füze, Güdüm ve kontrol, Füze otopilotlan, Ön kanatçıkla yöneltme, Kutup ve sıfır yerleştirme, Belirtilmiş kararlılık dereceli optimal kontrol, Yanal rüzgar saptırması, İtki vektörü kaçıklığı, Aerodinamik türev perturbasyonu. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIFFERENT AUTOPILOT DESIGNS AND THEIR PERFORMANCE COMPARISON FOR GUIDED MISSILES ATEŞO?LU, Özgür M. S., Department of Aeronautical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Mehmet Ş. KAVSAO?LU Co-Supervisor: Prof. Dr. M. Kemal ÖZGÖREN December 1996, 118 pages In this thesis, modeling, guidance, control, and flight simulations of an inertially guided missile are made. For a typical canard controlled missile, one guidance methodology for tracking a predefined trajectory and two different autopilot designs are presented. The guidance design is made by using the inverse dynamics methodology, in order to null the error between the desired and the actual trajectories of the missile. The autopilots are designed using two different methods. The first autopilot is designed by applying a pole and zero placement technique. The second one is designed by applying the optimal control method with a prescribed degree of stability. iiiThe performances of the two autopilots are demonstrated using six degrees of freedom simulations for a pre - specified trajectory considering the same disturbances such as thrust misahgnment, randomly distributed side wind and random aerodynamic derivative perturbations. Their performances are examined, compared, and discussed. Keywords : Missile dynamics, Flight simulation, Guided missile, Guidance and control, Missile autopilots, Canard control, Pole and zero placement, Optimal control with prescribed stability, Side wind disturbance, Thrust misalignment, Aerodynamic derivative perturbation. rv