Okul çağı çocuklarında IV girişim sırasında ebeveynlerin bulunma ve destekleme durumunun, sosyodemografik ve işleme ilişkin özelliklerin çocuğun ağrı düzeyine etkisi
The effect of parents' finding and supporting status, sociodemographic and processing characteristics on child's pain level in intra-venous intervention in school age children
  1. Tez No: 565681
  2. Yazar: HÜRMÜZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüksel, H. (2019). Okul Çağı Çocuklarında IV Girişim Sırasında Ebeveynlerin Bulunma ve Destekleme Durumunun, Sosyodemografik ve İşleme İlişkin Özelliklerin Çocuğun Ağrı Düzeyine Etkisi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Giriş: Tanı ve tedavi amacıyla çocukların en çok karşılaştıkları uygulamaların başında IV girişimler (kan alma vb.) gelmektedir. Alışık olmadıkları ortamda ağrılı işlemler çocuklarda korku yaratabilmektedir. Sosyodemografik ve işleme ilişkin faktörler yanında ebeveyninin yanında olmaması da ağrılı işlemler sırasında çocuğun ağrıya olan tepkilerini etkilemektedir. Amaç: Bu çalışma 6-12 yaş çocuklarda IV girişim sırasında, çocuğun ve ebeveynlerinin sosyo-demografik özelliklerinin, işleme ilişkin özelliklerin, ebeveynin çocuğun yanında bulunma ve destekleme şekillerinin, çocukların ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış, kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir devlet hastanesinin kan alma merkezine Eylül-Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Örneklemi aynı tarihler arasında Çarşamba ve Cuma günleri başvuran 6-12 yaş dönemindeki 100 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Veriler“6-12 Yaş Arasındaki Çocuklara, Ağrılı İnvaziv İşlem Sırasında Uygulanan Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği”ile elde edilmiştir. Veriler; SPSS 22.0 programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel analizler, grup karşılaştırmalarında bağımsız gruplarda t testi, mann whitney u testi, one-way anova, kruskal wallis varyans analizi, ki kare testi kullanılarak % 95' lik güven aralığında ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Yüksel, H. (2019). The Effect of Parents' Finding and Supporting Status, Sociodemographic and Processing Characteristics on Child's Pain Level in Intra-venous Intervention in School Age Children Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Nursing, The Master Thesis. Istanbul. Introduction: For the purpose of diagnosis and treatment, the most common applications encountered by children are IV interventions (blood collection etc.). Painful procedures in an uninvolved environment can create fear in children. In addition to sociodemographic and procedural factors, the absence of the parent also affects the child's response to pain during painful procedures. Aim: This study is a cross-sectional descriptive study, conducted to determine the effects of socio-demographic characteristics of children and their parents on the characteristics of the child and their presence and support, and the level of pain in children at the time of intra venous intervention in 6-12 years old children. Materials and Method: The population of the study consisted of the children and their parents who applied to the blood collection center of a state hospital in Istanbul between September and December 2017. The sample consisted of 100 children and their parents aged 6-12 years, who applied on Wednesday and Friday between the same dates. The data were obtained with the“Wong Baker Faces Pain Assessment Scale ”and“Introductory Information Form Applied to Children Between 6-12 Years During Painful Invasive Procedure”. Data were evaluated in SPSS 22.0 program, determining statistical analyses descriptive statistical analyzes such as number, percentage, mean, standard deviation, independent t-test in group comparisons, mann whitney u testi, one-way anova, kruskal wallis variance analysis, chi-square test and It was evaluated with %95 trust interval, p0.05). During painful procedures, the pain scores of the children who were not present with their parents (SO = 58,21) were found to be higher than the children who were near the parent (SO = 49,45) and therefore the pain level was found to be high but the difference between the groups was not statistically significant (p>0,05).