İstanbul ili Bakırköy ve Çekmece bölgesi kamu hastaneleri birliğindeki 2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında triyaj uygulamalarının sağlık personeli açısından karşılaştırılması
Comparison of the triage applications between the second and third stage health institutions in public hospital association of İstanbul city Bakirkoy and Çekmece districts
- Tez No: 565682
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Triyaj, hasta yada yaralıların, tedavileri ve bakımlarındaki önceliği belirlemek amacıyla, sağlık bakım hizmetlerindeki kaynakların doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmasına olanak sağlayan sağlık sistemidir. Bu çalışmada, acil servislerde çalışan doktor, hemşire, paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin triyaj uygulamalarına olan görüşlerini alarak, triyaj uygulamalarının daha etkin kimler tarafından yapıldığını belirlemek, bu alandaki eksikliklere ve sorunlara çözüm bulmak amaçlandı. Triyaj Karar Verme Envanteri'nin Türkçe'ye uyarlanması yapılmış, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapıldıktan sonra İstanbul il sınırlanırda bulunan 3 tane 2. Basamak ve 3 tane 3. Basamak sağlık kurumlarında uygulanmış, 289 sağlık çalışanından veriler toplanıp SPSS programından yararlanılarak frekans değerlerine ulaşılmış ve verilen cevaplara göre analiz yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Farklı eğitim seviyeleri olan, 2. basamak ve 3. basamak sağlık kurumunda görev yapan, sağlık sektöründe farklı çalışma yılı tecrübesi olan, farklı meslek gruplarını oluşturan, triyaj eğitimi alan ve almayan katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Triage, is a health system that aims to prioritize the healthcare among sick and wounded and enables utilizing the healthcare services resources efficiently. This study aims to find solutions to the deficiencies and problems in this area by consulting the doctors, nurses, paramedics and emergency technicians about the triage applications. After translating the Triage Decision Making Inventory to Turkish and its validity and reliability study, the questionnaire was applied to three second stage and three third stage health institutions, the data from 289 workers were collected, the frequency tables were constructed using SPSS, and the results from the analysis were interpreted based on the given answers. Statistically significant differences were found between the education levels, work experience, work classification of the workers, second and third stage workers, and between triage educated vs non-educated groups.