Atıksu arıtma tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety practices in wastewater treatment plants
  1. Tez No: 565683
  2. Yazar: İPEK ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son 30 yılda, atıksu arıtma tesislerinin sayısı beklenenden fazla artmıştır ve sayıları giderek artmaya devam etmektedir. Bu tesisler hem çalışma ortamı hem de fiziksel yapıları nedeniyle çalışanların çeşitli hastalıklara ve ciddi iş kazalarına maruz kalabilecekleri tesislerdir. Bu araştırmada iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili önemli tanımlar, temel ilkeler ile farklı risk değerlendirme metotları üzerinde durulmuştur. Atıksu arıtma tesislerinde çalışanların güvenliğini ve sağlığını tehdit eden; fiziksel, kimyasal, biyolojik ve ergonomik riskler ortaya çıkartılmıştır. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren atıksu arıtma tesisinde çalışanların hangi riskler ile karşılaştıklarının belirlenip, bu risklerin bertarafı noktasında, hangi risk değerlendirme analiz metotlarını, hangi kriterlere göre seçtikleri araştırılmıştır. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ)'nde L Tipi 5x5 Matris Risk Değerlendirme Yöntemi uygulanarak çalışanların karşılaşılabileceği tehlikelerin ve zararların belirlenmesi, risk puanının hesaplanması, alınacak önlemlerin belirlenmesi, alınan aksiyon sonrası değerlendirmenin tekrardan yapılması ve sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gerekli önlemler alındıktan sonra; risk noktalarının ve olayların yaratacağı şiddetin düşürülemediği, ancak alınan önleyici faaliyetler ile olayın gerçekleşme ihtimalinin düşürülebildiği, böylelikle risk'in azaltılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the last 30 years, the number of wastewater treatment plants has increased more than expected and, continues to increase. These plants are the facilities where employees can be exposed to various diseases and serious work accidents due to their work environment and physical structures. In this study; important definitions, basic principles and different risk assessment methods about occupational safety and health was notified. Physical, chemical, biological and ergonomic risks threatening the safety and health of workers in wastewater treatment plants were unfolded. It was determined which risks were encountered by the employees of the wastewater treatment plant operating in KOSBİ, and also searched which risk assessment analysis methods according to which criteria they chose in connection with eliminating the risks. It is aimed to identify the hazards and damages that may be encountered by the employees in KOSBİ by applying L Type 5x5 Matrix Risk Assessment Method, to calculate the risk points, to specify the measures to be taken, to re-evaluate outcomes after measures taken, and to compare the results. After taking necessary measures; risk zones and incidents creating a severity could not be minimized, but the possibility of occurrence of the incidents can be reduced by the preventive actions taken, so that it was seen that the risk could be decreased.