Gebelerde trimestere göre üriner semptomlar ve inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of urinary symptoms and incontinence on the quality of life according to trimester in pregnancy
  1. Tez No: 565684
  2. Yazar: GAMZE ARSLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, gebelerde trimesterlere göre üriner semptomlar ve inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini, Eylül 2018-Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne rutin gebelik takibi için başvuran toplam 289 gebe oluşturdu. Birinci trimesterde olan 96 gebe, ikinci trimesterde olan 96 gebe ve üçüncü trimesterde olan 97 gebe araştırmaya alındı. Araştırma, Gebe Tanılama Formu ve inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) kullanılarak yapıldı. Trimesterlere göre gebelerde alt üriner sistem semptomlarını belirlemek amacıyla Bristol Kadın Alt Üriner Sistem Semptom İndeksi (BFLUTS) ölçek olarak kullanılmayıp bazı sorular anket soruları şeklinde değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of urinary symptoms and incontinence on quality of life in pregnant women compared to trimesters. The sample of the study consisted of 289 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Istanbul University Faculty of Medicine between September 2018 and March 2019 for routine pregnancy follow-up. 96 pregnant women in the first trimester, 96 pregnant women in the second trimester and 97 pregnant women in the third trimester were included in the study. The research was conducted by using the Pregnant Diagnosis Form and the Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) to determine the effect of incontinence on quality of life. To determine lower urinary tract symptoms in pregnant women according to trimesters, Bristol Female Lower Urinary System Symptom Index (BFLUTS) was not used as a scale and some questions were evaluated as questionnaire questions. Descriptive statistical analysis and nonparametric tests were used for data analysis.