Sorunlu finansmanı etkileyen faktörler: Endonezya'da İslami bankalar örneği
Determinant of non performing financing in Islamic bank in indonesia
  1. Tez No: 565708
  2. Yazar: DİNA HARYATİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sorunlu Finasmanı (NPF), bir bankacılık kurumunun sağlık seviyesini ölçmek için kullanılan göstergelerden biridir. Araştırmanın amacı, NPF oranını etkileyen Endonezya'daki İslami Bankalarda makroekonomi ve bankaya özgü faktörleri tespit etmektir. Bu araştırmada kullanılan yöntem, 2014 yılının ilk çeyreğinden 2017 yılının dördüncü çeyreğine kadar olan üç aylık verilere sahip panel veri analizidir. Sonuçlar, LNASET ve FDR'nin NPF'yi olumlu yönde etkilediğini gösterirken, GSYH, INFL, FR, CAR ve ROA NPF üzerinde olumsuz etkileri vardır. Öte yandan, UNMPT ve GCG'nin NPF düzeyi üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Bulgulara dayanarak çeşitli önerilerde bulunuldu. İlk olarak, İslami Bankaların FR, LNASET, CAR, FDR, ve ROA seviyelerini izlemesi gerekir. İkincisi, İslami Bankalar makroekonomik koşullara daha duyarlı olmalıdır. Ayrıca, düzenleyici olarak hükümetin, makroekonomik değişkeni, özellikle enflasyon oranını kontrol etmesi ve toplumun borçlarını ödeme yeteneğini arttırması için GSYH büyümesini iyileştirmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Non Performing Financing (NPF) is one of the indicators used to measure the level of health of a banking institution. The aim of the research is to identify the macroeconomics and bank specific factors affecting the rate of NPF in Islamic Banks in Indonesia. The method used in this research is panel data analysis with quarterly data from the first quarter of 2014 to the fourth quarter of 2017. The results show that LNASET and FDR have positive effects on NPF, while GDPG, INFL, FR, CAR, and ROA have negative effects on NPF. On the other hand, UNMPT and GCG have no significant effect on the level of NPF. Based on the findings, various recommendations were made. First, Islamic Banks need to monitor the level of FR, LNASET, CAR, FDR, and ROA. Second, Islamic Banks should be more sensitive to macroeconomic conditions. In addition, government as a regulator has to control the macroeconomic variable, particularly the inflation rate and improve the GDP growth in order to enhance the ability of society to pay their debt.