Birinci dünya savaşı biterken Türk basınında Türkiye-Almanya ilişkileri: İkdam, Sabah, Tanin gazeteleri, ekim-aralık 1918
The first world war ends in Turkish press Turkey-Germany relations: Ikdam, Sabah, Tanin newspapers, october-december 1918
  1. Tez No: 565709
  2. Yazar: ŞENER BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın 1918 yılının yaz aylarında İtilaf Devletleri'nin galibiyetiyle neticeleneceği anlaşılmıştı. Osmanlı Devleti mağluplar safında yer alıyordu. Kamuoyu bir an evvel ateşkes ve barış istiyordu. Bulgaristan'ın savaştan çekilmesiyle birlikte barış zorunluluk halini almıştı. Dönemin gazetelerinin tamamı barıştan yanaydı. Temel tartışma barışın niteliği ve maliyeti üzerineydi. Basın evvela ortak hareket etmenin maliyeti düşüreceğini düşünerek Almanya ve diğer müttefiklerle birlikte müşterek barış seçeneğini destekledi. Fakat özellikle Almanya kaynaklı sorunların barışı geciktirdiği gerekçesiyle münferit barış seçeneğine yönelindi. Bu doğrultuda İngiltere ile Mondros Mütarekesi imzalandı ve Türkiye için savaş sona erdi. Aynı zamanda Almanya ile olan ilişkiler de bitirildi. Gazeteler bu süreci izlerken zaman zaman geriye doğru sorgulamalar yaptılar. En önemli tartışma konuları şunlardı: Osmanlı Devleti neden savaşa girdi ve neden Almanya'nın safında yer aldı? Bu savaşın suçlusu kim ya da kimler? Bu çalışmada 1918 yılının son çeyreğinde İkdam, Sabah ve Tanin gazeteleri üzerinden Türkiye-Almanya ilişkilerinin izlediği seyir ele alınmakta ve geriye dönük tartışmalar vasıtasıyla ilişkinin niteliğini tespit etmek amaçlanmaktadır. Aynı zamanda her üç gazetenin izlediği yayın politikasının seyrini takip ederek kamuoyunun eğilimi yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the summer of 1918, it was understood that the First World War would result in the victory of the Entente States. The Ottoman Empire was among the defeated. The public wanted a cease-fire and peace as soon as possible. With the withdrawal of Bulgaria from the war, peace became a necessity. All the newspapers of the period were in favour of peace. The basic discussion was on the quality and cost of peace. The press initially supported the joint peace option, with Germany and other allies, believing that joint action would reduce the cost. However, the individual peace option gained weight, especially on the grounds that the problems stemming from Germany delayed peace. In this regard, the Mudros Armistice was signed with the British and the war ended for Turkey. At the same time, relations with Germany were also severed. While the newspapers were watching this process, they made retrospective inquiries from time to time. The most important topics of discussion were as follows: Why did the Ottoman Empire enter the war and why did it side with Germany? Who is/are guilty of this war? In this study, the course Turkey-Germany relations in the last quarter of 1918 through the prism of the newspapers, Ikdam, Sabah and Tanin as well as the quality and the nature of the relationship is intended to be discovered through erstwhile discussions. At the same time, the tendency of the public was pursued by tracing the course of the publication policy followed by all three newspapers.