Afganistan antepfıstığı ve çam fıstığı sektörünün mevcut durumu
Current status of the Afghanistan pistachio and pine nuts industry
  1. Tez No: 819338
  2. Yazar: AZMATULLAH KARIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ DOKUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Afganistan ekonomisi %53 tarım %29 sanayi ve %18 hizmetler olmak üzere üç sektöre ayrılmaktadır. Afganistan ekonomisi tarıma bağlıdır. Nüfusun yaklaşık %80'i kırsal alanda yaşamakta ve istihdam edilmektedir. Bu nedenle, aktif ve dinamik bir tarım sektörünün varlığı köylerdeki yoksulluğun önlenmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Afganistan, odun dışı orman ürünleri üretimi bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak bu kaynakların yönetiminde önemli sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Afganistan antepfıstığı ve çam fıstığı sektörünün oldukça eski bir geçmişi vardır ve yüksek kaliteli ürün elde edilebildiği için bu ürünler ünlüdür. Badghis ve Jalal Abad illeri antepfıstığı ve çam fıstığı üretiminin başarısında önemli rol oynamaktadır. Antepfıstığı ve çam fıstığı sektörünün başarısını etkileyen faktörler; yönetime ilişkin faktörler, ekonomik faktörler, insan faktörü, dış organizasyonel ilişkiler ve yapısal faktörler olmak üzere 5 ana kategoride incelenmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, Afganistan'da üretilen antepfıstığı ve çam fıstığının üstün kalitede olmasına karşılık Afganistan'da devam eden savaşlar nedeniyle antepfıstığı ve çam fıstığı ormanlarının çok fazla hasar gördüğü, bu nedenle mevcut potansiyelden yeterince yararlanılamadığı tespit edilmiştir. Afganistan'da antepfıstığı ve çam fıstığı ormanlarının doğal olarak var olması, yasa dışı örgütlerin kaçak olarak bu ürünleri toplamasına neden olmaktadır. Afganistan'ın fıstık sektörü, ürün toplama, işleme, depolama ve pazarlama gibi sorunlar ile karşı karşıyadır. Afganistan'daki antepfıstığı ve çam fıstığı üretimine başlamadan önce de çeşitli önlemler alınmalıdır. Öncelikle üretim yapabilmek için üreticilerin sermayeye ihtiyacı olmaktadır. Ancak, Afganistan'da tarımın finansmanı oldukça sorunlu bir konudur. Üreticilerin ihtiyaç duydukları krediye erişimleri neredeyse yok denecek kadar düşüktür. Sadece fıstık sektörü için değil, tarımın genel olarak gelişmesi için finansal altyapının oluşturulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra pazarlama organizasyonunun iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan economy is divided into three sectors, 53% agriculture, 29% industry and 18% services. Afghanistan's economy depends on agriculture. About 80% of the population lives and is employed in rural areas. Therefore, the existence of an active and dynamic agricultural sector will make an important contribution to the prevention of poverty in the villages. Afghanistan has great potential in terms of non-wood forest products production. However, important problems are encountered in the management of these resources. The Afghanistan pistachio and pine nut industry has a long history and is famous for its high quality product availability. Badghis and Jalal Abad provinces play an important role in the success of pistachio and pine nut production. Factors affecting the success of the pistachio and pine nut industry; factors related to management, economic factors, human factor, external organizational relations and structural factors are examined in 5 main categories. According to the results of the research, it has been determined that although the pistachio and pine nuts produced in Afghanistan are of superior quality, the pistachio and pine nut forests have been damaged too much due to the ongoing wars in Afghanistan, therefore the current potential cannot be utilized sufficiently. The natural existence of pistachio and pine nut forests in Afghanistan causes illegal organizations to collect these products illegally. Afghanistan's pistachio sector is faced with problems such as harvesting, processing, storage and marketing. Various precautions should also be taken before starting pistachio and pine nut production in Afghanistan. First of all, producers need capital to be able to produce. However, financing of agriculture in Afghanistan is a very problematic issue. Producers' access to the credit they need is almost non-existent. Financial infrastructure should be established not only for the pistachio sector but also for the general development of agriculture. In addition, improving the marketing organization is of great importance.