Hemşirelik yönetiminde etik sorunlar
Ethical issues in nursing management
  1. Tez No: 565748
  2. Yazar: SERAP DEMİREZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada son zamanlarda dünyada ve ülkemizde hem genel olarak hem de hemşirelik alanında çok fazla gündeme gelen etik, etik yaklaşımlar ve yönetsel etik kavramı tanımlanmakta, yönetsel etik kavramı ve uygulamaları hemşirelik hizmetleri yönetimi açısından incelenmekte ve hastanedeki yönetici hemşirelerin yönetsel etik davranışları yönetsel etik ilkelere göre değerlendirilmektedir. Hemşire yöneticilerin, iş ile ilgili etik problemleri çözmek, etik karar vermeyi üstlenmek ve hemşirelere etik problemleri çözmede destek vermek gibi sorumlulukları vardır. Bu araştırmada hemşirelik hizmetleri yönetiminde karşılaşılan etik sorunların incelenmesi, sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İzmit ilindeki tüm kamu ve özel hastaneler oluşturmakta olup, araştırmanın örneklemini ise yönetici hemşire sayılarının daha fazla olması nedeniyle 100 yatak ve üzerindeki hastaneler 7 hastane oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan hastanelerde görev alan tüm yönetsel pozisyonlardaki yönetici hemşireler, araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, yönetici hemşirelerin yaşadıkları en önemli etik sorunlar, hemşirelerin devir hızının fazla olması, yeterli sayıda hemşire bulunmaması, hemşirelerin yükselme olanaklarının olmaması, düşük ücretlemenin yapılması, çok yoğun ve fazla saat çalıştırılmaları, iş sağlığı ve güvenliklerinin izlenmemesi ve yasal haklarının bilinmemesi şeklinde belirlenmiştir. Bu sorunlara karşı alınan önlemlerin ise, hemşire sayısına servis sorumlu hemşirelerin karar vermesi, terfi sisteminin iyileştirilmesi, hemşirelere ek ödeme olanağının sağlanması, hemşirelere yasal haklarının öğretilmesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ethics, ethical approaches and administrative ethics which have often come to the fore both in many field and in nursing in the world and our country are explained, and administrative ethics and its applications are analyzed in terms of the administrative aspects of nursing services and also the administrative ethical behaviours of nurse administrators in the hospitals are evaluated in accordance with administrative ethical principles. Nurse managers , have a responsibility to solve work-related ethical problems, undertake ethical decision-making, and support nurses in solving ethical problems. In this research, it is aimed to examine the ethical problems encounteced in the management of nursing services, to identify problems and to develop solutions for these problems. The population of the research consists of all public and private hospitals in the province of İzmit, and the sample of the study was composed of 7 hospitals and more than 100 beds due to the higher number of administrative nurses. The nurses in all managerial positions in the sample hospitals were included in the study. In the study,we found that the ethical problems which nurse managers experienced during the management of nursing services were high turnover rate, insufficient number of nursing staff, lack of advancement opportunities, low payment, long and extended working hours, lack of follow-up occupational health and not having security and not being informed of the legal rights. The best measures for dealing with these problems were the authority of head nurses for deciding the need of number of nurses, advancement of the promotion system, creating extra payment opportunities for nurses and informing nurses of their legal rights.