Siyasal katılım sürecinde gençliğin rolü ve sosyal medya etkisi
Role of youth in political participation process and social media influence
  1. Tez No: 565747
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Her geçen gün daha fazla dijitalleşen dünya ile iletişimin sınırları gün geçtikçe ortadan kalkmaktadır. Yeni iletişim teknolojileriyle gençlerin sosyalleşme alanları değişirken sosyal olaylara karşı kendilerini konumlandırma biçimleri de değişikliğe uğramaktadır. Siyasal Katılım Sürecinde Gençliğin Rolü ve Sosyal Medya Etkisi isimli bu çalışma ile gençlerin siyasal katılım sürecinde ne derece aktif rol aldıkları ve katılım süreçlerinde yeni iletişim teknolojilerinden olan sosyal medya araçlarını ne denli aktif kullandıkları araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Konya'da eğitim gören üniversite öğrencileri üzerine siyasal katılım biçimlerini, siyasal ilgi düzeylerini, siyasal katılım türlerini ve sosyal medyada siyasal katılım düzeylerini ölçmek için demografik bilgiler ışığında anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan alan araştırması çerçevesinde, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi öğrencilerine basit tesadüfi örnekleme metodu kullanarak anket uygulanmıştır. Toplamda 1500 anket dağıtılmış, geri dönüş alınan ve sağlıklı veriler veren 991 anket üzerinden istatistiki veriler elde edilmiştir. Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal katılma ve gençlik konusu, ikinci bölümde siyasal iletişim ve sosyal medya, üçüncü bölümde ise gençliğin siyasal katılım sürecinde ki rolü ve sosyal medya etkisi üzerine saha araştırılması doğrultusunda çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.“Siyasal ilgi düzeyi ve siyasal katılım davranışı sosyal medya üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir”bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our digital world, limits of communication is getting disappeared day by day. While the new communication technologies lead youths to get social, their attitude toward social fact-events changes. The purpose of this study is to analyze at what rate the youths actively participate in political attendance process and at what rate they use the new communication technologies such as social media actively. In this research, we conducted a survey in the light of demographic knowledge with the purpose of measuring political attendance types, political attention level, and political attendance level on social media over the college students is Konya. The field survey was conducted by using the random sampling method over the participants in Selcuk University, Konya Technical University, Necmettin Erbakan University and Karatay University. Totally 1500 questionnaire forms had been distributed, after cleansing the data 991 data points had been used for computations. This manuscript consists of there chapters. In the first chapter we addressed political attendance and youth; for the second chapter we observed the political communication and social media; then in the third chapter we investigated the role of young people in the political attendance process and what is the affect of social media on this process. Finally, we finished the manuscript with the conclusion part.“The level of political interest and the feature of a positive and meaningful impact on social media in order to activate the political feature”was reached.