Karay Türkçesi ağızlarının karşılaştırmalı söz varlığı (Kırım, Haliç-Lutsk, Trakay)
Comparative vocabulary of Karaim Turkic dialects (Kirim, Halich-Lutsk, Trakai)
  1. Tez No: 565757
  2. Yazar: MURAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 926
Özet
Bu doktora tez çalışması, Türk toplulukları içerisinde inanç ve kültürleri bakımından özel bir yere sahip, nüfusları azalmış ve dilleri kaybolmakta olan Karay Türkçesinin söz varlığını toplu olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Önce Karaylarla ilgili tarihî ve dinî bilgiler verilerek giriş yapılmış; sonra dilleri, alfabeleri incelenmiş ve incelenen kaynaklardan oluşturduğumuz zengin Karay Türkçesi kelimeleri üç Karay Ağzı esas alınarak karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümüyle tespit edilen noktalar aktarılmış ve 18.856 kelime ile kapsamlı karşılaştırmalı Karay Türkçesi kelime hazinesi oluşturulmuştur. Tezin giriş bölümünde, Karay Türklerinin tarihsel, dinsel ve dilsel özellikleri verilmiş ve çalışmada izlenen yol açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Karay Türkçesi ağızlarının söz varlığı karşılaştırmalı olarak alfabetik verilmiştir. Üçüncü bölümde ise incelenen kelimeler görevlerine ve konularına göre tematik olarak incelenmiştir. Sonuç kısmında incelenen kelimelerde ön plana çıkan hususiyetleri maddeler hâlinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has been carried out to study was conducted in order to reveal the vocabulary of the Turkish Karay people whose populations have been reduced and also their languages which is in danger of extinction. First of all, historical and religious information about the Karays was introduced in this thesis; then, their words and the alphabet were examined and the rich Karay Turkish words we created from the examined sources were compared on the basis of three Karay dialects (Kırım, Halicz-Lutsk, Trakai). The points determined with the result section were transferred and a comprehensive comparative Karay Turkish vocabulary was created with 18,856 words. In the introduction part of the thesis, the historical, religious and linguistic features of the Karay Turks are given and is explained. In the second part of the thesis, the vocabulary of Karay Turkish dialects is given in alphabetical order. In the third part, the words examined were examined thematically according to their tasks and subjects. In the conclusion part, the prominent features of the words examined are listed in the articles.