Çocuklarda kan alma işleminde kullanılacak dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of distraction methods to be used in bloodletting from children on pain and anxiety
- Tez No: 565770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERGÜN, PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması; 6-12 yaş grubu çocuklarda kan alma işleminde kullanılacak dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırma 10 Mart 2018 - 15 Haziran 2018 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi çocuk kan alma birimine başvuran 160 örneklem grubuyla tamamlandı. Kura yöntemiyle çocukların grupları belirlenmiş olup; 40'ı balon şişirme, 40'ı köpük üfleyerek balon yapma, 40'ı lastik top sıkma ve 40'ı kontrol grubuna dahil edildi. Grupları belirlenen çocuklar, kan alma işlemi esnasında dikkati başka yöne çekme yöntemi uygulanarak ağrı ve anksiyete değerlendirmesi yapılmak üzere görüşmeye alındı. Tüm çocukların ebeveynleri çalışma öncesinde, çalışma ile ilgili tüm detaylar hakkında araştırmacı tarafından katılımcılar için düzenlenmiş, bilgilendirilmiş gönüllü olur formu aracılığıyla bilgilendirildi. Çocuğa ait bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanan demografik veri toplama formu ile toplandı. Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBFPRS) ve Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE) kullanılarak araştırmanın verileri toplandı. Araştırmanın istatiksel verileri için Kruskal Wallis, Shapiro-Wilk, Pearson kikare, Fisher-Freeman-Halton, Mann-Whitney U, Dunn testi kullanıldı. Uygulama öncesi araştırmanın grupları ağrı ve anksiyete düzeyini etkileyebilecek yaş, cinsiyet, daha önceki hastane deneyimi ve yanında bulunan kişi gibi değişkenler açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted as a randomized controlled experimental study in order to evaluate the effect of distraction methods in bloodletting process for children aged 6-12 years on pain and anxiety. The study was completed with 160 sample groups who applied to the pediatric bloodletting unit of Uludağ University Health Application and Research Center between March 10, 2018 - June 15, 2018. The groups of children were determined by lot method; 40 children were included in balloon inflating, 40 in foam blowing, 40 in rubber ball squeezing and 40 were included in control group. The children, whose groups were determined, were interviewed for the assessment of pain and anxiety by applying distraction during bloodletting. Parents of all children were informed about the details of the study through the informed consent form prepared by the researcher for the participants before the study. The information about the child was collected by demographic data collection form prepared by the researcher. Data were collected by using Wong-Baker Faces Pain Scale (WBFPRS) and State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC). Kruskal Wallis, Shapiro-Wilk, Pearson chi-square, Fisher-Freeman-Halton, Mann-Whitney U and Dunn tests were used for statistical data of the study. The groups were similar in terms of variables such as age, gender, previous hospital experience, and the person present, which could affect pain and anxiety levels (p>0.05).