Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine ergonomik yaklaşım
Ergonomic approach to Van Yüzüncü Yıl University
- Tez No: 565769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARAÖZ ARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
''Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine Ergonomik Yaklaşım'', Tez çalışmasında, Üniversitenin ergonomik yapısı ele alınmıştır. Genel olarak binaların giriş merdivenleri, giriş kapıları, tekerlekli sandalye engellileri rampası, asansörler, görme engelliler için tasarımlar, Üniversitenin kaldırımları, kaldırım rampaları, duraklar, spor tesisleri ve otoparklar incelenmiş elde edilen değerler standart değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi engelli olmayan bireyler için genel olarak olumlu sonuçlar elde edilirken, bazı tasarımların ise yapılan değerlendirmede ergonomik olmadığı görülmüştür. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yapılan tasarımların görme ve tekerlekli sandalye engelliler açısından yetersiz olduğu ve çoğu tasarımın da ergonomik olmadığı saptanmıştır. Bu incelemeler insanın fiziksel özelliklerine göre yapılmış antropometrik değerler ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 2011 Yılı Van Depreminden sonra yapılan tasarımların daha ergonomik olduğu tespit edilmiştir. Üniversitemizde ileriki yıllarda yapılacak olan yeni binalar, kaldırımlar ve diğer alanların ergonomik yapılmasının kampüs içi yaşamın kolaylaştırılması için önemli olduğunu düşünmekteyiz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çalışmalar devam ettiği için yapılan bu çalışma Haziran 2017 ye kadar inşa edilmiş olan çalışmaların analizleri yer almaktadır. Yapılan bu çalışma hem Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi hem de diğer üniversiteler için tasarım ve yapımda önemli bir örnek olacaktır. Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Antropometri, Tasarım, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sayfa Sayısı : 329 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Seda KARAÖZ ARIHAN
Özet (Çeviri)
'''' The Economic Approach to Van Yüzüncü Yıl University '', In the thesis study, the ergonomic structure of the University is discussed . Generally The entrance stairs of the buildings, entrance doors, wheelchair disabled ramps, elevators, visual design for the disabled, University's sidewalks, sidewalk ramps, stations, sports facilities and parking the values obtained were examined compared with standard values . As a result of these studies; Van Yüzüncü Yıl University for non-disabled individuals while positive results were obtained for general , some designs were not ergonomic in the evaluation . The designs of Van Yüzüncü Yıl University were found to be insufficient in terms of sight and wheelchair disabled people and most of them were not ergonomic in their design. These examinations were evaluated by comparing with the anthropometric values made according to human physical characteristics . Van Yüzüncü Yıl University, the designs made after the Van earthquake of 2011 were found to be more ergonomic. We believe that the ergonomics of new buildings, sidewalks and other areas to be built in our university in the following years are important for facilitating the life on campus . As Van Yüzüncü Yıl University continues its studies , this study includes the analysis of the studies conducted until June 2017. This study will be an important example for the design and construction for both Van Yüzüncü Yıl University and other universities. Key Words : Ergonomics, Anthropometry, Design, Van Yüzüncü Yıl University Quantity of Page : 329 Supervisor : Dr. Öğr. Üyesi Seda KARAÖZ ARIHAN