12-14 yaş aralığındaki çocuklarda egzersizin yaşam doyumu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exercise on life satisfaction in children with 12-14 years old
- Tez No: 565773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş aralığındaki çocuklarda egzersizin yaşam doyumu üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma 12-14 yaş aralığındaki çocuklarda egzersizin yaşam doyumu üzerine etkisini inceleyen betimsel-tarama modeli içermektedir. Çalışmanın evren ve örneklemini Kahramanmaraş ili Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü'nde 12-14 yaş aralığında farklı branşlarda spor yapan (Voleybol, Futbol, Basketbol, Güreş, Judo, Taekwondo ve her branşta 40 sporcu olmak üzere toplam 240 gönüllü katılımcı) sporcular oluşturmuştur. Araştırmada 12-14 yaş aralığındaki çocuklarda egzersizin yaşam doyumu üzerine etkisini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, aktif olarak spor yapıp yapmama durumlarına göre) ile Rogers ve Morris (2003) tarafından geliştirilmiş, Gürbüz ve ark. (2006) tarafından Türkçe geçerliliği ve güvenirliliği yapılmış olan Rekreasyonel Egzersiz Güdüleme Ölçeği (Recreational Exercise Motivation Measure, REMM) ve Diener ve ark. (1985) tarafından geliştirilmiş olup Türkiye koşullarında geçerlik ve güvenirlik çalışması Dağlı ve Baysal tarafından yapılmış olan Yaşam Doyumu Ölçeği (The Satisfaction With Life Scale) kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS istatistik paket programında yapılmıştır. Niceliksel verilerin arasındaki ilişkiyi saptamak için öncelikle normallik testi yapılmıştır. REMM alt boyutlar ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile demografik parametrelerin alt grupları arasındaki ilişkinin varlığının sorgulanmasında t testi ve Anova-Tukey testi kullanılmıştır. Daha sonra değişkenler arası anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak için korelasyon testi uygulanmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına bakıldığında; cinsiyet değişkenine göre erkeklerin kadınlardan daha yüksek yaşam doyumuna sahip olduğu görülmüştür. Anne ve baba eğitim durumu değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Branş değişkenine göre, takım sporu yapanların bireysel spor yapanlara göre sosyal ve eğlence doyumu daha yüksek olduğu fakat beceri gelişimi bireysel spor yapanların takım sporu yapanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine göre; 13 ve 14 yaşlarındaki bireylerin ortalaması 12 yaş grubuna göre yüksek olduğu bulunmuştur. Gelir durumu değişkenine göre ise orta düzeyde bir gelire sahip bireylerin yaşam doyumunun daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the impacts of the exercises on the satisfaction with life . This study includes descriptive survey model to specify the impacts of the exercises on the satisfaction with life. This study had done (on 40 people who are sportsman volleyball, soccer, basketball, wrestle, judo, taekwondo and all branches, totally 240 people who are volunteer) in On this study the researcher used personal instruction form (gender, age, parents education situation, family income state, used to do sport or not, etc) with Rogers ve Morris (2003) Recreational Exercise Motivation Measure, REMM (Turkish version by Gürbüz ve ark. (2006) and Diener ve The Satisfaction With Life Scale (Turksih version by Dağlı ve Baysal) During evaulating of the study data, the researcher used supplementary statistical methods (frequency, percentage, average, standart deviation). Statistical analysis of the datas tested in tha package program which is SPSS 16.0. To determine the relation of quantitative datas, firstly normalcy test done. Anova-Tukey test and T test done, to locate the relationship between REMM lower dimensions and satisfaction with life scale's with demograpical parameters lower groups. When we check the results of statistical analysis, according to gender; males have more high level satisfaction with life than females. According to parents education status, statistically there is no any difference on the results. According to branch variable, people who used to do team sports have more social and entertainment satisfaction than singular sportmans but on skills development issue singular sportmans have more high level than people who makes team sports. According to age variable, average of 13-14 ages teenagers have more high level than 12 ages teenagers. According to income state, who has medium income state are on the high level satisfaction with life.