Yarık dudak damak tanılı adolesanlarda işitsel temporal işlemleme ve konuşmayı anlama becerisinin araştırılması
Research of auditory temporal processing and speech comprehension skills in adolescents with cleft lip and palate
- Tez No: 565774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yarık dudak damak, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ya da prenatal dönemde gelişim sürecini etkileyecek bir teratojenin varlığı sebebiyle ortaya çıkabilecek konjenital bir anomalidir. Yarık damak anomalisine bağlı olarak tensör veli palatini ve levator veli palatine kasları yeterince kasılamamakta ve östaki tüpü görevini yerine getirememektedir. Östaki disfonksiyonundan kaynaklı orta kulak defisitleri ortaya çıkmaktadır. Kronik orta kulak problemleri ise uzun sürede işitsel işlemleme bozukluğuna sebep verebilmektedir. Çalışmamızda erken dönemde orta kulak problemlerine maruz kalan YDD tanılı adolesanların, işitsel temporal işlemleme ve konuşmayı anlama becerisi araştırılmıştır. Bilateral normal işitme eşiklerine ve bilateral tip A timpanograma sahip, 10-17 yaşları arasında, 30 YDD tanılı adolesan ve 30 normal gelişime sahip adolesan çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara frekans patern, durasyon patern ve Türkçe Matrix testi uygulanmıştır. Frekans patern ve durasyon patern testlerinden elde edilen skorlar incelendiğinde, çalışma grubu, kontrol grubuna kıyasla daha düşük performans sergilemiştir. Matrix testinin sonuçları incelendiğinde, çalışma grubundan elde edilen sinyal gürültü oranları, kontrol grubundan elde edilen verilere göre daha yüksek bulunmuştur. Konuşmayı anlama skorları karşılaştırıldığında ise çalışma grubunun verileri kontrol grubuna kıyasla daha düşük performans sergilemiştir. Elde edilen sonuçlara göre, YDD tanılı popülasyonda, konjenital malformasyondan kaynaklı oluşabilecek orta kulak defisitlerinin sebep olacağı işitsel deprivasyonun, uzun dönemde işitsel işlemleme bozukluğu açısından risk faktörü olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cleft lip palate is a congenital anomaly that may arise due to the interaction of genetic and environmental factors or the presence of a teratogen which may affect the development process in the prenatal period. Depending on the cleft palate malformation, the tensör veli palatine and levator veli palatine muscles are not sufficiently contracted and the eustachian tube cannot perform its function. Middle ear deficits occur due to eustachian dysfunction. Chronic middle ear problems can cause auditory processing disorders in a long term. In our study, we aimed to investigate auditory temporal processing and speech comprehension skills of adolescents which middle ear problems are exposed in early term. 30 CLP diagnosed adolescents and 30 normal developed adolescents which their ages are between 10-17 with bilateral normal hearing thresholds and bilateral type A tympanograms were included in the study. Both groups were assessed by the Matrix Test, Frequency Pattern and Duration Pattern tests. When the scores obtained from the frequency pattern and duration pattern tests were examined, the study group showed a lower performance than the control group. When the results of the Matrix test were examined, the signal noise ratios obtained from the study group were found to be higher than the control group. However, when speech comprehension scores were compared, the data of the study group showed lower performance than the control group. According to the results, it is thought that the auditory deprivation due to middle ear defisits caused by congenital malformations in the CLP population may be the risk factor for auditory processing disorder in the long term.