The importance of cultural intelligence in international organizations and its impact on employee motivation
Uluslararası kuruluşlarda kültürel zekânın önemi ve çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi
- Tez No: 565799
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kültürel zekâ (CQ) kavramı, Earley ve Ang tarafından 2003 yılında literature kazandırıldığından bu yana akademik dünyada popüler bir söylem konusu haline geldi. Earley ve Mosakowski'ye göre, kültürel zekâ temelinde duygusal zekâ ile ilişkilidir ancak duygusal zekânın bıraktığı yerde kültürel zekâ bayrağı devralır. Triandis günümüz dünyasında kültürel zekânın öneminin altını çizerken, yüksek kültürel zekaya sahip olmanın özellikle kıtalararası görevlerde oldukça“değerli”olacağını savunur. Bu çalışmayı hazırladığımız 2019 yılında, dünyanın hiç tereddütsüz küresel bir köy olarak kabul edildiği bir zamanda, zekâ ve empati, gerçek liderlik yetenekleri göstermek veya verimli bir performans sergilemek için tek başına yeterli değildir. Kültürel zekâ, -özellikle uluslararası kuruluşlarda- çalışan motivasyonu ve ilgili kurumun yıllık başarısında ciddi bir rol oynar. Buna rağmen, birçok kurum yabancı çalışanlarını farklı ülke görevlerine atarken, o ülkenin sosyal ve kültürel gerçeklikleri ile ilgili çalışanlarını bilgilendirme gerekliliği hususunu görmezden gelir. Kültür şoku sadece başka bir ülkede değil, bir çalışan aynı ülkenin başka bir bölgesine tayin edildiğinde de yaşanabilecek bir durumken, hem yabancı çalışanların kültürel zekâ seviyeleri, hem de uluslararası kuruluşlardaki yerel çalışanların kültürel zekâ seviyeleri oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışma, uluslararası kuruluşlarda kültürel zekânın önemini ve çalışan motivasyonu üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of cultural intelligence (CQ) has grown to become a popular subject of discourse in the academic world, not least since Earley and Ang introduced the concept in 2003. According to Earley and Mosakowski, cultural intelligence is essentially associated with emotional intelligence, however the CQ takes over where emotional intelligence ceases. Triandis underlines the importance of cultural intelligence in today's global world and claims that being culturally intelligent may be“especially valuable”in overseas assignments. Writing in 2019, at a time when the world is unanimously accepted as a global village, intelligence and empathy alone are not enough to exhibit true leadership skills or effective performance. Cultural Intelligence plays a very important role – especially in multi-cultural organizations – when it comes to employee motivation and the annual success of a given organization. However, many organizations are omitting to introduce their expat employees to the social and cultural realities of the country they would be living in when assigned to another country/ culture. Culture shock does not necessarily always occur when in a different country in general, however, it is very likely to occur when an employee is assigned to another part of the country which has a markedly different culture. This study aims to analyse Cultural Intelligence in the intercultural organisations and its impacts on the employee motivation.