Uluslararası ilişkiler, modern istihbarat ve Türkiye
International relations, modern intelligence and Turkey
  1. Tez No: 160645
  2. Yazar: NİYAZİ TILISBIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Uluslararası ilişkiler kavramı, devletler, hükümetler ve halklar arasındaki siyasal, ekonomik, ticari, mali, askeri, kültürel, toplumsal vb. tüm ilişkileri kapsayan bir kavram olarak evvela; ulus, halk, egemenlik ve devlet kavramları beraberinde düşünülmeli ve yine uluslararası ilişkilerin bir aktörler arenası olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmanın amaçlarından biri; uluslararası ilişkilerin yönetimim analiz etmek, bu yönetimde var olan aktörleri ortaya koymak ve ana görevlerini daha anlaşılır hale getirmektir. Bu sayede uluslararası ilişkilerin, gittikçe karmaşık bir hal alan dünyada temel yapı taşlarının ortaya konması amaçlanırken, bu karmaşık sistem,“İstihbarata neden ihtiyaç duyar?, Modern istihbarata uzanan yol nereden geçer?”gibi sorular spesifik anlamda bu çalışmada yer almaktadır. Çeşitli devletler, kendilerini güvende hissetmek, rizikolara karşı hazırlanabilmek amacıyla çeşitli alanlarda“istihbarat”yapmak, yani bilgi toplamak, bu bilgileri analiz edip değerlendirerek, milli menfaatleri açısından bir takım sonuçlara varmak zorundadırlar. Bunu yapmaz iseler, sıkıntı çekerler ve çoğunlukla pişmanlık yaşarlar. Toplumsal riskin, kişisel risklerden çok daha vahim sonuçlar yarattığı günümüzde, devletler için“istihbarat”güvenliğin silahsız bir vazgeçilmezidir. Devletlerin, uluslararası ilişkilerin ana aktörü olması“istihbarat”kavramını, aslında en mühim hadiselerden biri haline getirir ki, çalışmamız bu kapsamda bu bilgiler ve kanılarımız doğrultusunda konumuz olan“Modern İstihbarat”olgusunu aslında olumlu ve varsa olumsuz yönleri ile aynı zamanda“Klasik İstihbarat”kavramına da değinerek ayrıntılı bir biçimde ortaya koyma azmini taşımaktadır. Tezimiz, insanoğlunun siyaset yapmaya başlamasıyla birlikte tüm dönemlerde büyük önem taşıyan, günümüzde bilim ve teknolojideki gelişmelere ayak uydurarak yeni biçimler kazanan,“uluslararası ilişkiler”e yön veren çok önemli bir olguyu“istihbarat”kavramını; farklı perspektiflerden ele alarak analizini yapmayı, bu anlamda "istihbaratı casusluğun karanlıklarından kurtararak gelişmiş bir sosyal bilim seviyesine ulaştırmanın ipuçlarını aramayı ve bu ipuçları beraberinde Türkiye'de ' istihbarat 'in durumunu ortaya koymayı amaç edinirken, önemi olmayan hiçbir şeyin amaç edinilmeyeceği gerçeği üzerine kurulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of international relations contains political, economical, commercial, financial, military, cultural and social relations between states, governments and people. International relations concept and such concepts as nation, state, people and sovereignty should be considered together. At the same time, it should not be ignored that international relations is an arena of actors. The aim of this study is to analyze the management of international relations, and to determine actors and the role of them in internationals. On the other hand, regarding the fact that international relations is getting a more complex system and this system consists of some main components, thus we try to find answers such questions as“why does this complex system need intelligence? Where is the road to modern intelligence?”Countries are bound to intelligence, that is to say gathering information, analyzing this information to reach some conclusions for their national interests in different fields so that they feel secure themselves and can be ready against risks. Otherwise, they suffer some difficulties. Today, social risks can produce more serious results than individual risks can do. So,“intelligence”is an indispensable instrument of security without using arms for the states. Considering the fact that states are the main actors in international relations,“intelligence”is one of the most significant factors. Therefore this study aims, in addition to aforementioned questions, at explaining and examining“Modern Intelligence”with its positive or negative aspects in detail. Naturally, in this context we'll mention“Classical Intelligence”, as well. In sum,“intelligence”has always been important for the human being from the ages of first political organizations. It has also been taking a new form along with the developments in scientific and technological fields so that it could be more influential in shaping the arena of“international relations”. In this context, analyzing the concept of“intelligence”with its different perspectives, we try to find some clues providing us to make“intelligence ”an advanced social science taking it from the deepness of spying and an in the light of these clues explain the state of“intelligence ”in Turkey. As last word, this s tudy i s b ased o n t he fact t hat“ Nothing c an b e t aken asa goal u nless i t c ontains importance”. Vll