Farklı cila yöntemlerinin nanofil ve mikrohibrit kompozitlerin renkleşmesi üzerine olan etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Evaluation of the efffect of different polishing techniques on staining of nanofil and microhybrid composites
- Tez No: 289195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı cila tekniklerinin (frez;frez+diamond polish;soflex; sof-lex+diamond polish; PoGo; PoGo+diamond polish), nanofil (Clearfil Majesty Esthetic Ultimate) ve mikrohibrit (G-aenial) kompozitlerin renkleşmesi (yapay tükürük ve çay) üzerine olan etkisinin in vitro olarak saptanmasıdır.Çalışmada her bir kompozitten 120 adet olacak şekilde, toplam 360 adet 8 mm çapında ve 2 mm kalınlığında kompozit disk hazırlandı ve her grup üretici firmaların talimatları doğrultusunda polimerize edildi (Optilux 501;Kerr). Hazırlanan bütün kompozit örneklerinin yüzeyi tungsten karbit frez ile standardize edildi. Daha sonra her bir grup kompozit (n=120) çalışmada kullanılan 3 farklı bitim ve cila tekniğine göre (frez; PoGo; sof-lex) rastgele olarak önce 3 gruba ayrıldı (n=40). Her gruptaki örneklerin yarısı (n=20) kullanılan cila tekniği ile bitirildi, diğer yarısına ise (n=20) cila tekniği sonrasında cila pastası (diamond polish;Ultradent) uygulaması yapıldı (frez+diamond polish; sof-lex+diamond polish; PoGo+diamond polish). Bitim ve cila işlemlerinin renkleşmeye etkisinin saptanabilmesi için her bir grup son aşama olarak, renklendirici çözelti olarak çay, çay ve yapay tükürüğün kullanıldığı 2 alt gruba (n=10) ayrıldı. Cila işlemi tamamlanan kompozit örnekler 24 saat 37°C'de yapay tükürükte bekletildi. Daha sonra spektrofotometre (Minolta CM-2600d) ile ilk renk ölçümleri yapıldı. Çay grubundaki örnekler 6 saat çayda,18 saat 37°C de yapay tükürükte bekletildi. Yapay tükürük grubundaki örnekler ise 24 saat 37°C yapay tükürükte bekletildi, her iki grupta da çay ve yapay tükürük çalışma boyunca yenilendi. İlk renk ölçümünü takip eden 2 hafta boyunca aynı renklendirme döngüsü tekrarlandı ve 1. ve 2. haftalarda tüm örneklerde meydana gelen renk değişiklikleri CIE Lab sistemi kullanılarak renk farkı ?E olarak hesaplandı. Sonuçların istatistiksel karşılaştırılmasında paired t-testi, one-way ANOVA ve post hoc Tukey testleri kullanıldı (p0.05). Clearfil Majesty Esthetic ve G-aenial arasında ise sadece frez grubunda fark saptandı. Cila tekniklerinin diamond polish cila pastası ile kombine kullanımı, G-aenial PoGo grubu hariç, bütün gruplarda çay ile oluşan renkleşmeyi azalttı.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aim to evaluate the effect of different polishing techniques (bur; bur+diamond polish; sof-lex; sof-lex+diamond polish; PoGo; PoGo+diamond polish), on staining (artificial saliva; tea) of nanofil (Clearfil Majesty Esthetic Ultimate) and microhybrid (Gaenial) composites. A total of 360 composite dics, 120 from each type of composite were prepared with 8mm diameter and 2mm thickness. Then composites were polymerized according to their manufacturer?s instructions (Optilux 501;Kerr). Following thesurface standardization of the composite specimens with tungsten carbide bur, each composite group was randomly divided into 3 groups (n=120). Specimens in each group was further divided into 2 subgroups (n=20) in which different polishing techniques were applied with the diamond polishing paste (bur+diamond polish; soflex +diamond polish; PoGo+diamond polish) or alone. In order to represent the effect of polishing techniques on staining, 10 specimens in each group was stored in artificial saliva whereas other 10 specimens were immersed in tea solution. Following storage in artificial saliva for 24 hours at 37°C, initial color measurements were performed using a spectrophotometer (Minolta CM-2600d). Specimens in tea groups were immersed in tea for 6 hours followed artificial saliva storage for 18 hours,whereas artificial saliva group was stored in artificial saliva for 24 hours at 37°C which was renewed after 24 hours during the whole study. Staining cycle was repeated for two weeks and at the end of first and second weeks, color differences (?E) were evaluated with the CIE Lab system. Results were statistically analyzed using paired t- test, one-way ANOVA ve post hoc Tukey tests at p0.05).