İndirekt, direkt ve prefabrik vener materyallerin renklenmelerinin ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of discolorations and surface properties of i̇ndirect, direct and prefabricated vener materials
- Tez No: 661678
- Danışmanlar: PROF. DR. L. ŞEBNEM TÜRKÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: İndirekt seramik ve indirect hibrit seramik bloklar, prefabrik ve direkt kompozit rezinden yapılmış olan örneklerin uzun dönemli kahve solüsyonunda bekletilmesi sonrasında oluşan renk değişiklikerinin saptanması ve minimal invaziv yöntemler ile bu renklenmelerin ne oranda giderilebildiğinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılan materyaller; bir direkt kompozit rezin (Harmonize-Kerr), iki prefabrik kompozit rezin (Brillant Componeer-Coltène, ve Edelweiss- Edelweiss Dentistry), bir hibrit seramik blok (Cerasmart270-GC) ve bir adet zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum-silikat blok (CeltraDuo Dentsply Sirona) idi. Her grupta toplam 25 adet sağ üst orta keser diş formu verilmiş olan örnekler kullanıldı. İndirekt CAD/CAM bloklar CEREC cihazında frezlendi ve mekanik cilalama veya glazür tabakası ile bitirildi; direkt kompozit rezin örnekler, şeffaf şablonlar (U-veneer-Ultradent) ve Smile-Line (Style-Italiano) silikon kalıplar yardımı ile hazırlandı. Prefabrik venerler ise üretildikleri şekilde doğrudan kullanıldı. Örneklerin başlangıç renk ölçümleri SpectroShade Micro (Medical High Technologies, Milano, İtalya) cihazı ile yapıldı ve sonrasında iki ay süre ile oda sıcaklığında kahve solüsyonunda bekletildiler. Renklendirme süreci sonunda, elmas partiküllü bir cilalama pastası yardımıyla minimal invaziv olarak renklenmelerin giderilmesine çalışıldı. Renk ölçümleri ilk ay her hafta, sonra 2. ayda ve tekrar cilalama sonrasında yapıldı. Elde edilen tüm renk ölçümleri hesaplanarak renk değişim oranları (∆E) belirlendi. Her gruptan bir örneğin yüzeyi, olası çizikler veya partikül kopmalarının gözlenmesi için, başlangıçta ve cilalama sonrasında taramalı elektron mikroskop (SEM) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the color changes occurred on samples fabricated by indirect ceramic and hybrid ceramic blocks, prefabricated and direct resin composites after long-term immersion in coffee solution and to what degree these discolorations could be removed by minimal invasive procedures. Material and Method: One direct resin composite (Harmonize-Kerr), two prefabricated resin composites (Brillant Componeer-Coltène and Edelweiss-Edelweiss Dentistry), one hybrid ceramic block (Cerasmart270- GC) and one zirconia reinforced lithium silicate block (CeltraDuo-DentsplySirona) were used. 25 samples shaped as an upper right central incisors were used for each group. Indirect CAD/CAM blocks were machined and polished mechanically or by a glaze layer while the direct resin composite specimens were prepared by the aid of transparent patterns (U-veneer-Ultradent) or Smile-Line silicone mold (Style-Italiano). The prefabricated veneers were used as they were manufactured. After the baseline color-measurement performed by a spectrophotometer (SpectroShade Micro, Medical High Technologies, Milano, Italy), the specimens were immersed in coffee solution for two months at room temperature. After the discoloration period, the specimens were polished with a diamond polishing paste for removing the occurred discolorations by minimal invasive procedures. The color measurements were undertaken every week until the first month, at 2-month and after repolishing. The repeated color measurements were calculated to obtain the color changes (E) ratios. One specimen per group was examined under scanning electron microscope (SEM) before and after the polishing procedures to observe any possible scratches or particle dislocations due to polishing procedures.