Hava yollarında çalışan kabin memurlarının iş sağlığı ve güvenliği algılarının incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on the investigation of occupational health and safety perceptions of flight attendants working on commercial airlines
  1. Tez No: 565810
  2. Yazar: HANDE GÜLTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Civil Aviation, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İş sağlığı ve güvenliği; iş görenlerin faaliyet gösterdikleri esnada, kendisinin veya başka birsinin sağlığına zarar verebilecek, tehlike ve risklerin engellenmesine yönelik planlı şekilde yürütülen çalışmaları tanımlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin çalışanlar ve yöneticiler için önem taşıdığı bilinmektedir. Sivil havacılıkta görev yapan kabin memurlarının da çalışma esnasında ve çalışma ortamında risk ve tehlike ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu araştırma, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasındaki düzenlemelerin önemi vurgulamak için sivil havacılıkta görev yapan kabin memurlarının iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili algı düzeylerinin belirlenmesine yönelik tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada, sivil hava yollarında çalışan kabin memurlarının iş güvenliği algı düzeylerini belirleyebilmek amacıyla 50 maddeden oluşan“İskandinav Mesleki Güvenlik Ortam Anketi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kabin memurlarının,“Yönetimin Güvenlik Önceliği Ve Yeteneği”ile“Çalışanların Güvenlik Sistemlerinin Etkinliğine Güvenlerinin”yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety; describes the activities carried out in a planned way to prevent hazards and risks that may harm the health of the person or someone else while they are operating. It is known that occupational health and safety is important for employees and managers. Flight attendants serving in civil aviation may face risks and hazards in their working environment. This research was carried out as a descriptive study to determine the level of perception of occupational health and safety of flight attendants in civil aviation in order to emphasize the importance of regulations in the provision of occupational health and safety. In this study, Scandinavian Occupational Safety Environment Survey, consisting of 50 items, was used to determine the occupational safety perception levels of the flight attendants working in civil aviation. According to the results of the study, it has been determined that the level of trust of the flight attendants is considered as high in the areas of“Security Priority and Capability of Management”and“Effectiveness of Security Systems of Employees”.