Çalışanların kişilik özelliklerinin yetenek yönetimi algılarına etkileri: Isparta şehir hastanesi örneği
The effects of personal properties of employees on the perceptions of talent management: Isparta city hospital example
  1. Tez No: 565812
  2. Yazar: ŞEYMA AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çalışmasında sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ve yetenek yönetimi algıları arası ilişkiyi inceleyerek kişilik özelliklerinin yetenek yönetiminin algısı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada anket yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu, yetenek yönetimi ölçeği (YYÖ) ve beş faktör kişilik özellikleri ölçeği (BFKÖ) kullanılmıştır. Çalışma örneklem seçimi %7 güven aralığında 171 kişi olarak belirlenmiş (n: 1358) olup 181 kişiye ulaşılmıştır. Ölçeklerin Cronbach Alfa Katsayısı 0,753 (BFKÖ) ve 0,868 (YYÖ) olarak tespit edilmiştir. Veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the effect of personality traits on talent management by examining the relationship between personality traits and talent management. The study was examined by questionnaire. In the study, personal information form, talent management scale (YYÖ) and five factor personality characteristics scale (BFKÖ) were used. Study sample selection was determined as 171 persons in the 7% confidence interval (n: 1358) and reached 181 people. The Cronbach's alpha coefficient of the scales was 0.753 (BFKÖ) and 0.868 (YYÖ). Data were evaluated with SPSS 22.0.