Islamist and Turkist conceptualization of nation in the late ottoman period: A comparison of Mehmet Akif Ersoy and Ziya Gökalp
Geç Osmanlı döneminde İslamcıların ve Türkçülerin millet kavramsallaştırmaları: Mehmet Akif Ersoy ve Ziya Gökalp üzerine bir karşılaştırma
- Tez No: 565821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
İşbu tez, İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde İslamcıların ve Türkçülerin millet kavramsallaştırmalarını Mehmet Akif Ersoy ve Ziya Gökalp'in yazılı eserleri üzerinden analiz etmektedir. Bu kapsamda, zikredilen iki geç dönem Osmanlı aydınının makaleleri, şiirleri, kitapları, aynı zamanda kayıt altına alınmış söylevleri millet kavramsallaştırmalarındaki değişiklikleri açıklayabilmek için kronolojik olarak incelenmiştir. Mezkûr aydınların millet kavramından anladıkları siyasi topluluk, egemenlik ve ortak değerler olmak üzere çeşitli millet tanımlarından elde edilen üç temel unsur üzerinden karşılaştırılmıştır. Tezin esas iddiası, Akif ve Gökalp'in millet kavramlarının Türkiye'nin sosyopolitik şartlarındaki değişikliklere paralel olarak değişimlere uğradığıdır. Nihayetinde, hem Akif'in hem de Gökalp'in milleti belirli ortak değerler üzerinden egemen bir varlık olarak kavramsallaştırdıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Islamist and Turkist conceptualization of nation during the Second Constitutional Era through the written works of Mehmet Akif Ersoy and Ziya Gökalp. In this sense, the articles, poems, letters, and books written by these two late Ottoman intellectuals as well as their recorded speeches reviewed chronologically in order to analyze the changes of their conceptualizations of nation. The understandings of nation of the selected intellectuals were compared through three constitutive elements gathered from various definitions of nation as the political community, the sovereignty, and the common values. The main argument of this thesis is both Akif's and Gökalp's understandings of nation had changed in time in parallel to the existing sociopolitical conditions of Turkey. Eventually, it can be said that both Akif and Gökalp had conceptualized nation through a sovereign entity based on certain common values.