Toplam kalite yönetimi uygulamalarının ADSH'lerde hasta memnuniyetine etkisi: Denizli örneği
The effect of total quality management practices on patient satisfaction in adshs: Denizli sample
- Tez No: 565822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İkinci basamak sağlık kurumları sınıfında yer alan ağız ve diş sağlığı hastaneleri, sağlık bakanlığına bağlı hasta odaklı çalışan tüm sağlık kurumları gibi hasta - sağlık çalışanı memnuniyetini en üst düzeye taşımayı hedeflemektedir. Ulusal ve uluslararası sağlık alanında var olmaya devam etmek için iç ve dış tüm müşterilerin desteğini kazanmak zorundadır. Bu tez çalışmasında diş tedavisini üstlenen kuruluşların bu hedeflerine ulaşmak için izledikleri kalite yönetimi uygulamalarının hasta memnuniyetine etkileri ve bu etkilerdeki demografik farklılaşmalar incelenmiştir. Bu etkileri ölçmek amacıyla Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine başvuran 360 hastaya 24 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS programı yardımıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonunda, Denizli ADSM hasta anket değerlendirmelerinde hastaların yapılan tedavi hizmetlerinden ve kişisel mahremiyetlerine gösterilen özenden memnuniyet düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bu yüksekliğin hizmet sunucuların ve hizmet alıcıların birebir geçirdikleri zamanla bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Secondary health care enterprises in the class of health and dental health hospitals in the health ministry of all patients working in the health care center-oriented, patient - health worker aims to carry the highest level of satisfaction. In order to continue to exist in the field of national and international health, it has to win the support of all customers, both internal and external. In this thesis, the effects of demographic characteristics on patient satisfaction were examined within the scope of the quality management practices that the dental treatment organizations followed in order to achieve these goals. In order to measure these effects, a questionnaire consisting of 24 questions was applied to 360 patients who applied to Denizli Oral and Dental Health Hospital. The survey results were analyzed and interpreted by SPSS statistical analysis method. At the end of the study, the satisfaction levels of the patients were found to be high. It is concluded that this height is related to the time spent by service providers and service receivers.